SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Świąteczna choinka na Placu Biegańskiego
12/2020

Pobierz PDF

ŚWIĄTECZNY KLIMAT MIASTA

Co najlepiej buduje bożonarodzeniowy nastrój? Klimatyczne, świąteczne dekoracje. Także w tym roku nie zabraknie ich w naszej miejskiej przestrzeni. Jeśli pogoda dopisze, już od Mikołajek będą zdobić plac Biegańskiego oraz Aleje Najświętszej Maryi Panny.


Nastrojowych dekoracji świątecznych będzie więcej niż w ubiegłym roku. Okazałe, przestrzenne instalacje, nawiązujące do Bożego Narodzenia, tradycyjnie otulą swoim ciepłym światłem przestrzeń centrum Częstochowy. Nad nimi, jak zwykle, będzie górować choinka ulokowana na środku placu Biegańskiego. Taka zimowa aranżacja z pewnością sprawi, że wszyscy, którzy znajdą się na płycie placu, bądź zdecydują się na spacer w jego najbliższej okolicy, poczują wyjątkową atmosferę świąt. Zimowe iluminacje, jak co roku, staną się znakomitym tłem dla rodzinnych, pamiątkowych fotografii.


Zdobienie miejskiej przestrzeni bożonarodzeniowymi dekoracjami ma w Częstochowie długą tradycję. Na przestrzeni lat miasto kreowało zimową scenografię m.in. ze świetlnych elementów, takich jak: bajkowy zamek, karuzela, okazałych rozmiarów kolorowy miś, świąteczna brama, pociąg, czy bombka, w których wnętrzach można było robić zdjęcia. Utworzone z wymienionych elementów aranżacje były wielokrotnie doceniane w konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną „Świeć się z Energą”, w którym Częstochowa wygrywała rywalizację z innymi miejscowościami na etapie wojewódzkim, zdobyła także 2. i 3. miejsce w ogólnopolskich finałach.


Wieloletnią tradycją stało się też sponsorowanie ozdób świątecznych przez częstochowską firmę Jawo (producenta produktów mrożonych), która także w tym roku wspiera miasto. Za jej sprawą, jeszcze przed generalnym remontem placu Biegańskiego, stanęła na nim świecąca figura anioła. W kolejnych sezonach firma ufundowała jaśniejące blaskiem drzewko przy rzeźbie dziewczynki z gołębiami w III Alei, które z czasem zastąpiły błyszczące gwiazdy, a potem świetlne fale. Po rocznej przerwie w świątecznym ozdabianiu centrum Częstochowy Jawo wraca do dziewczynki, przy której już za kilka dni rozbłysną… kwiaty!


W tym sezonie w świątecznym dekorowaniu miasta zadebiutuje z kolei firma TEL-BRUK Radosław Telenga, która ufunduje jedną z ozdób lokowanych na placu Biegańskiego. To przedsiębiorstwo znane jest częstochowiankom i częstochowianom m.in. jako generalny wykonawca Promenady Śródmiejskiej, a także osiedla mieszkaniowego „MARJAŃSKA”. O tym, jak zaprezentuje się centrum naszego miasta w świątecznej szacie, będzie można się przekonać już 6 grudnia.


bc