SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Grafika promująca 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
1/2021

Pobierz PDF

GRAMY Z GŁOWĄ!

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapowiada się wyjątkowo, bo przypada na szczególne i trudne czasy. 31 stycznia wolontariusze z puszkami tradycyjnie wyruszą na ulice, ale - ze względu na sytuację epidemiczną - wszystkie imprezy towarzyszące Finałowi przeniosą się do internetu. Zapraszamy do zbiórki i wspólnej, wirtualnej zabawy.


Hasłem XXIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest „Grajmy z głową”, a zebrane w tym roku fundusze przeznaczone zostaną na zakupy sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Będą to m.in.: zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe oraz lampy operacyjne, polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.


W tym roku na ulice Częstochowy wyjdzie 300 wolontariuszy, czyli prawie dwa razy mniej niż corocznie dotychczas - co oznacza, że będą mieli dwa razy cięższe puszki! Dodatkowo, w lokalnym sztabie WOŚP 30 wolontariuszy zajmie się koordynacją bogatej oferty imprez online. Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na przygotowaną za pomocą platformy Clickmeeting Częstochowską Akademię Sztuk Przepięknych, czyli pakiet wirtualnych warsztatów i webinariów. W pakiecie tym znajdą się: bajkowo-karnawałowe zajęcia taneczne z Akademią Just Dance, warsztaty zumby z Mariką Oracz, trening kickboxingu od Quick Shot Kickboxing, warsztaty jogi z Anną Juchnik i wiele innych atrakcyjnych zajęć. Wszystkie warsztaty będą ogólnodostępne, wystarczy tylko zasubskrybować je na platformie. W trakcie zajęć udostępniona zostanie wirtualna eSkarbonka Sztabu WOŚP Częstochowa, do której będzie można przelewać pieniądze bez wychodzenia z domu. Każdy zresztą może założyć sobie taką eSkarbonkę na stronie www.iwolontariusz.wosp.org.pl i w bezpieczny sposób wspierać WOŚP wprost ze swojej kanapy.


Poza warsztatami, w ramach internetowej transmisji na żywo, odbędą się liczne licytacje. Będzie można powalczyć chociażby o grafikę Marty Frej, piwo z podpisem Abelarda Gizy, fartuch kucharski z autografami zawodników Włókniarza, gadżety od RKS Raków, książkę z autografem Anny Lewandowskiej, oryginalne kurtki Ferrari, podarunki od Fundacji Oczami Brata, vouchery od lokalnych firm i wiele innych atrakcyjnych przedmiotów. Przez całą niedzielę po Częstochowie krążyć też będą Orkiestromaty – auta rozwożące gadżety z licytacji online i prowadzące mobilną zbiórkę. Pojawią się również dwa automaty do bezkontaktowej sprzedaży drobnych gadżetów (monet okolicznościowych, długopisów, smyczy, opasek na rękę, świnek skarbonek, odblasków, toreb, pendrive’ów itp.), z częstochowską grafiką Sztabu WOŚP.


Organizatorzy nie zapomnieli także o biegaczach. Tym razem jednak Częstochowski Bieg „Policz się z cukrzycą” odbędzie się w formie wirtualnej – tzn. w niedzielę, o godz. 11.00, każdy biega, gdzie chce i na wybranym przez siebie dystansie. Częstochowski sztab WOŚP przygotował 150 pakietów startowych i pamiątkowych medali dla uczestników zabawy.


W tym roku częstochowska odsłona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również gra miejska „Uratuj Finał”, stworzona we współpracy z firmą GeoGames. Będzie to doskonała okazja, by - wychodząc na spacer - wiele się dowiedzieć o naszym mieście oraz wesprzeć zbiórkę. Gra skupi się na interesujących miejscach, lokalnych artystach, miejskich legendach i ciekawostkach. Trasa plenerowej zabawy poprowadzi przez plac Rady Europy, Dworzec PKP, Browar Piwo z Żuka, plac Daszyńskiego, Stary Rynek, Dom Frankiego, Kamienicę Kupiecką, Urząd Miasta przy ulicy Jerzego Waszyngtona, plac Biegańskiego, aż do tegorocznej siedziby Sztabu WOŚP przy ulicy Nowowiejskiego 4. Fabuła gry kręcić się będzie wokół zaginionej przesyłki, bez której nie odbędzie się tradycyjny finał WOŚP.


„Światełko do nieba” podczas XXIX Finału przyjmie formę online. Chodzi o to, by wspólnie oglądać je w domach, przed ekranami komputerów i telewizorów. Częstochowski Sztab WOŚP zadba, żeby każda dzielnica była „rozświetlona” i by mieszkańcy miasta mogli w ten sposób zjednoczyć się w kulminacyjnym momencie Finału. Każdy będzie też mógł dołożyć od siebie odrobinę światła. Organizatorzy zachęcają, żeby dokładnie o godz. 20.00 wyjść na balkon i odpalić tam zimne ognie. Po częstochowskim niebie będą wtedy latać WOŚP’owe drony, dokumentujące całe to wydarzenie. 31 stycznia rozświetlmy nasze miasto i wraz z całą Polską stwórzmy wielki symbol niezmiennej chęci niesienia dobra oraz walki z codziennymi przeciwnościami losu.


oprac. af