SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Mural Joanny Ambroz w OPK Gaude Mater przedstawiający siedzącą kobietę
1/2021

Pobierz PDF

AMBROZ NA TRUDNE CZASY

Pandemia wyciszyła aktywność wielu artystów i instytucji kultury, ale nie wprowadziła ich w letarg. Trudne czasy wymagają twórczego komentarza oraz dystansu i - jak zawsze - sztuka staje tu na wysokości zadania. W tym kontekście warto wybrać się do OPK „Gaude Mater”, by przyjrzeć się nowemu muralowi, który tam powstał.


Autorką malowidła jest Joanna Ambroz, projektantka, malarka, absolwentka częstochowskiego „Plastyka” i ASP w Katowicach, jedna z naszych Twarzy Przyszłości. Najnowsza praca artystki przedstawia kobietę, patrzącą na turlające się jej własne głowy. Mimo tak osobliwej sytuacji, zachowuje pozorny spokój. Jest odgrodzona od głów przez wyraźne linie.


Namalowałam mural będący częścią zaprojektowanej przeze mnie aranżacji wejścia do Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Dedykuję go osobom, których życie uległo całkowitej zmianie podczas pandemii Covid-19 i którzy od nowa mierzą się z poszukiwaniem siebie oraz swojego miejsca. Chciałam wykorzystać potencjał pomieszczenia tak, aby tworzyło nową wartość – samo pomalowanie ściany poświęconej na mural to było dla mnie za mało, nie wywoływałoby to doznania, które miałam na myśli. Dlatego przekonałam dyrektora Roberta Jasiaka do ingerencji kolorem w całym holu - mówi Joanna Ambroz. - Wkraczający do Ośrodka przechodnie zanurzają się w kolorze kobaltowym, interpretowanym przeze mnie jako woda. W wodzie można się przejrzeć albo utopić – jak w emocjach. Woda nie ma smaku ani zapachu, sami nadajemy jej formę. Możemy się jej poddać lub próbować ją okiełznać.


Wejście do OPK „Gaude Mater” powoli staje się dla młodych częstochowskich artystów przestrzenią artystycznej wypowiedzi. Do niedawna przestrzeń tę zajmowała typograficzna praca „Czytaj!” Cezarego Łopacińsiego, Szymona Golisa i Przemka Piekarskiego. Tym razem przyszła kolej na silny kobiecy głos.


W tym trudnym momencie staramy się szukać rozwiązań, które chociaż w małym stopniu zaspokajają potrzeby mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, związane z obcowaniem ze sztuką i kulturą. Stąd wziął się pomysł na stworzenie muralu we wspólnej przestrzeni, którą Ośrodek dzieli z kawiarnią Skrzynka. Wybór Joanny Ambroz nie był przypadkowy. To młoda i zdolna częstochowska projektantka graficzna, która w swoich pracach potrafi odzwierciedlić dzisiejsze problemy i tym samym zmusić do refleksji. Chcemy ponadto tym muralem zainaugurować szczególny dla nas rok, ponieważ na 2021 r. przypada jubileusz 30-lecia Ośrodka. Czekamy na czas, w którym będziemy mogli spotkać się z naszą publicznością oraz pracować tak jak do tej pory, spełniając oczekiwania odbiorczyń i odbiorców kultury w Częstochowie – komentuje powstanie muralu Robert Jasiak, dyrektor OPK „Gaude Mater”.


Trudno dziś przewidzieć, jak będzie wyglądało życie kulturalne w tym roku. Trudno też wyrokować, w jakim stopniu uda się zrealizować plany związane z jubileuszem Ośrodka Promocji Kultury. Jest jednak pewne, że to właśnie sztuka i kultura mogą stać się sposobem na przetrwanie trudnych czasów, być dla nas odskocznią od pandemicznej codzienności, okazją do nabrania dystansu i spojrzenia na sytuację, w której się znaleźliśmy, z szerszej perspektywy.


Pandemia trzyma nas w czterech ścianach. W zamknięciu wiele osób przeszło przeobrażenie – musieliśmy na nowo spotkać siebie i swoich bliskich. Warunki, które przy pierwszym zetknięciu nie były komfortowe, później okazały się zbawienne w skutkach. Pierwsze spięcia i odcięcia spowodowane zbyt dużą bliskością z rodziną lub wręcz przeciwnie - całkowitą separacją, teraz, w drugiej fali owocują czymś nowym. Innym myśleniem o społeczności i o sobie jako samodzielnej, samotnej jednostce. Zależało mi na tym, aby wchodząc do holu Ośrodka, zagłębiać się w czymś innym, obcym – dodaje autorka muralu.

af