SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Logo Jurajskiego FotoKlubu i fotografie Niny Mazuś oraz Eweliny Kołodziejskiej-Hajkowicz
2/2021

Pobierz PDF

JURAJSKI FOTOKLUB

W Częstochowie nie brakuje ludzi fotografujących czy instytucji patronujących tej działalności. Działa tu między innymi Jurajski Fotoklub, który od lat przekonuje, że za pomocą obiektywu i spustu migawki można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.


„Przyszedł czas, by i w fotografii polskiej nastąpiło pojęciowe rozróżnienie rzemieślnika i artysty.” Między innymi tymi słowami pod koniec lat 20. XX w. Jan Bułhak – ojciec polskiej fotografii – zapoczątkował funkcjonowanie terminu fotografiki, służącego do opisu fotografii artystycznej. Jego postać w kontekście częstochowskiej sztuki fotograficznej nie jest bez znaczenia. Bułhak bowiem założył przed drugą wojną światową Fotoklub Polski, co stało się inspiracją do stworzenia w 2013 r. w Częstochowie Jurajskiego Fotoklubu - nawiązuje on zarówno swoją nazwą, jak i działalnością właśnie do tego pierwszego polskiego ogólnokrajowego stowarzyszenia fotograficznego.


Jurajski Fotoklub powstał we wrześniu 2013 r. i od tamtego momentu prowadzi działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie fotografii artystycznej. Organizuje spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, plenery fotograficzne w kraju i za granicą, wystawy, comiesięczne konkursy tematyczne oraz spotkania osób zainteresowanych tą dziedziną sztuki.


Zainteresowanie fotografią artystyczną w Częstochowie jest bardzo duże. Nasza organizacja ma najwięcej członków w całym województwie śląskim. O tym zainteresowaniu świadczą też udziały częstochowian w różnych konkursach fotograficznych, również tych organizowanych w naszym mieście, np. „Martwa natura w fotografii”, „Cyberfoto”, fotograficzne konkursy miesiąca – mówi Sławomir Jodłowski, artysta- fotografik, prezes Stowarzyszenia Jurajski Fotoklub Częstochowa, instruktor ds. fotografii i filmu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.


Częstochowskie stowarzyszenie jest zbiorowym członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców i współpracuje z organizacjami o podobnym profilu w całym kraju i za granicą. Wspiera tym samym fotograficzki i fotografików – ze szczególnym uwzględnieniem środowiska fotograficznego regionu śląskiego – między innymi w zakresie popularyzacji ich twórczości, rozwoju kompetencji czy organizacji wystaw.


full-FOTOKLUB02.jpg


Jurajski Fotoklub od początku swego istnienia współpracuje ściśle z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, który jest naszą siedzibą – dodaje Jodłowski. – W związku z tym szczególne podziękowania należą się pani dyrektor Małgorzacie Majer za to, że wspiera działania fotograficzne.


A sprzyja im chociażby funkcjonująca w ROK-u od 2014 r. Galeria FOTOPOBUDKA, której Jodłowski jest kuratorem. Udostępniona w instytucji przestrzeń ekspozycyjna pozwala na upowszechnianie twórczości lokalnych artystek i artystów, którzy poza okazją do zaprezentowania wyjątkowości fotograficznego obrazu i popularyzacji tej formy sztuki w Częstochowie, mogą też pokazać piękno naszego regionu.


Przekłada się to na sporą aktywność członkiń i członków stowarzyszenia oraz na ich osiągnięcia, zarówno w kraju, jak i za granicą. Na liście niewątpliwych sukcesów znajduje się chociażby to, że w 2020 r. Jurajski Fotoklub zakwalifikował się – jako jeden z dwóch polskich fotoklubów - do 15. edycji pucharu World Cup for Clubs, organizowanego przez międzynarodową federację fotograficzną FIAP.


Osoby fotografujące z naszego regionu mają więc dzięki Jurajskiemu Fotoklubowi czy Galerii FOTOPOBUDKA okazję nie tylko do promowania swojej twórczości, ale też do rozwijania umiejętności pod okiem doświadczonych artystek i artystów oraz sprawdzania swych szans w ramach prestiżowych w tym środowisku przeglądów.


Więcej informacji można znaleźć na: rok.czestochowa.pl/fotopobudka, http://www.jurajski-fotoklub.pl i facebook.com/jurajskifotoklubpl, gdzie ponadto znajduje się aktualnie internetowa ekspozycja II Wystawy Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.


full-AAAA_GRAFIKA_NA_KONIEC.jpg


mw