SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Puszka i przykłady solarigrafii
2/2021

Pobierz PDF

Zrób sobie aparat z puszki po napoju

Solarigrafia wywodzi się z fotografii otworkowej. Za pomocą tej młodej, wymyślonej na początku XXI w. techniki fotograficznej, możemy uchwycić wędrówkę Słońca po niebie, a fotografia powstaje nawet przez rok! Jeżeli macie ochotę zrobić zdjęcie, nie posiadając aparatu, zapraszamy do stworzenia własnej camery obscury.


full-SOLARKI02.jpg


1. Przygotuj puszkę po napoju, papier fotograficzny, nożyczki, nożyk do tapet, piłkę do metalu, taśmę izolacyjną, folię, papier ścierny i igłę.


2. Rozetnij puszkę tak, by powstałe wieczko nie odpadło. Możesz to tego wykorzystać piłkę lub nożyk do tapet. Zrób to przy górnej krawędzi puszki.


3. Na bocznej ściance, mniej więcej w 1/3 wysokości puszki, zrób igłą otwór. Powinien być mały, wystarczy nakłucie


full-SOLARKI03.jpg


4. Wyrównaj otwór z obu stron papierem ściernym, by usunąć zagięcia.


5. Włóż papier fotograficzny do środka puszki. Musi być skierowany światłoczułą stroną w kierunku otworu. Jeżeli jest za duży, dotnij go, aby nie zakrywał dziurki na ściance puszki. Pamiętaj – papier fotograficzny reaguje na światło, więc zrób to w ciemnym pomieszczeniu


6. Możesz unieruchomić papier, przyklejając go taśmą do puszki. Zaklej też otwór, by w trakcie pracy i montażu puszki nie naświetlał papieru.


full-SOLARKI04.jpg


7. Domknij wieczko puszki i solidnie oklej taśmą izolacyjną. Użyj czarnej folii, by dodatkowo uszczelnić narzędzie. Nasz aparat nie może przemoknąć.


8. Puszkę najlepiej umieścić w słonecznym miejscu. Idealnie będzie, gdy prawie przez cały dzień promienie słoneczne będą padały na otwór. Wybierz ciekawe miejsce i w nim, wykorzystując mocną taśmę, zamontuj aparat. Pamiętaj, by puszka miała stabilną pozycję i nie drgała na wietrze. Odklej taśmę zakrywającą zrobiony igłą otwór. W tym momencie zaczynasz robić zdjęcie. Bądź cierpliwy. Możesz zaczekać tydzień, miesiąc, rok... Po tym czasie zdemontuj puszkę i wyjmij papier. Zobaczysz na nim negatywowy efekt swojej pracy. Prędko zeskanuj lub zrób zdjęcie powstałemu obrazowi, a sam papier schowaj, by nie był nadal naświetlany. Plik otwórz w programie graficznym i z negatywu zrób pozytyw. Tak powstanie twoja pierwsza solarigrafia.


Adam Markowski

full-AAAA_GRAFIKA_NA_KONIEC.jpg