SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fotografie Damiana Jończyka
2/2021

Pobierz PDF

Foto Kwestionariusz: Damian Jończyk

Z okazji fotograficznego numeru CGK wracamy na chwilę do naszego zeszłorocznego cyklu „Foto kwestionariusz”. Tym razem chcemy Wam pokazać fotografie Damiana Jończyka - inżyniera budownictwa, nauczyciela akademickiego, pasjonata muzyki i fotografii dokumentalnej. Jego fotograficzne sukcesy to dwukrotne zdobycie pierwszej nagrody oraz wyróżnienia w konkursie „Klimaty Częstochowy” (w latach: 2015, 2016, 2017) oraz wyróżnień w konkursie „Zobacz Częstochowę” (w latach 2015 i 2018).


Jak to się zaczęło? Moje pierwsze zdjęcia...

Fotografią interesuję się od 2014 roku, kiedy w życiu naszej rodziny pojawił się pierwszy syn, Mikołaj. Kupiłem aparat, ponieważ chciałem utrwalać rodzinne chwile, co z czasem przerodziło się w ogromną pasję. Jednak nadal najczęstszym tematem moich zdjęć jest rodzina.


Twoja fotograficzna specjalizacja...


Ponieważ fotografia jest wyłącznie moją pasją, to ciężko powiedzieć, że się w czymś specjalizuję. Natomiast moją ulubioną dziedziną, z której czerpię inspirację, jest fotografia dokumentalna.


full-JONCZYK02.jpg


W fotografii szukasz / omijasz...


W fotografii szukam surrealizmu i nieoczywistości ukrytych w codzienności, a omijam nudę, ponieważ fotografia jest dla mnie dobrą zabawą.


Największe fotograficzne wyzwanie...


Mam nadzieję, że jeszcze przede mną.


Twój pierwszy aparat a twój aktualny aparat, czyli historia sprzętowych zmian...


Mój pierwszy aparat, którym fotografuję do dzisiaj, to Nikon D3100. Obecnie bardzo dużo fotografuję telefonem. Jednak najbardziej lubię robić zdjęcia starą Prakticą, szczególnie na kliszach kolorowych.


Ulubione fotograficznie miejsce...


...tam gdzie są ludzie, którzy są dla mnie ważni.


full-AAAA_GRAFIKA_NA_KONIEC.jpg