SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Pisarz Marian Piotr Rawinis
3/2021

Pobierz PDF

SPECJALISTA OD SAG

1 lutego zmarł nagle Marian Piotr Rawinis - pisarz, dziennikarz, były redaktor naczelny czasopisma kulturalnego „Aleje 3”. Autor powieściowego cyklu „Saga rodu z Lipowej” przez lata związany był z Częstochową i dał się poznać jako oddany człowiek mediów oraz ważny animator życia kulturalnego miasta.


Marian Piotr Rawinis urodził się 7 grudnia 1953 r. w Popiołach (warmińsko-mazurskie). Kształcił się w Białymstoku, Jarocinie, a następnie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1975 r. zamieszkał w Częstochowie i podjął tu pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Związał się też z opozycją demokratyczną, pisał do prasy podziemnej, za co w marcu 1982 r. był internowany i skazany na karę więzienia oraz pozbawienia praw publicznych. Po ponad roku spędzonym w zakładzie karnym został zwolniony na mocy ułaskawienia Rady Państwa. W 1989 r. pełnił funkcję rzecznika prasowego Regionu Częstochowskiego „Solidarności”.


Po przełomie systemowym współtworzył i był redaktorem naczelnym pierwszej w Częstochowie niezależnej gazety codziennej „Dziennika Częstochowskiego – 24 godziny”. W latach 1993–2003 dał się poznać jako lokalny korespondent Polskiej Agencji Prasowej, a także współpracownik wielu mediów (m.in. TVP Katowice i „Gazety Wyborczej”). Rawinis ma również na koncie wydanie słownika biograficznego „Kto jest kim w Częstochowie”. Wielu mieszkańców miasta zapamiętało go jednak przede wszystkim jako redaktora naczelnego pisma kulturalnego „Aleje 3”. Pełnił on tę funkcję dwukrotnie, najpierw od roku 1996 do 1997, a później w latach 2004-2010. Miesięcznik ostatecznie porzucił, gdy wyprowadzał się z Częstochowy i postanowił oddać się całkowicie swojej kolejnej pasji, literaturze.


Na początku swej pisarskiej drogi Rawinis specjalizował się w prozie kryminalnej i sensacyjnej, którą publikował zazwyczaj pod różnymi pseudonimami. Na tym polu udało mu się nawet zdobyć II nagrodę w konkursie Wydawnictwa Rzeczpospolita i magazynu „Detektyw” na współczesną powieść kryminalną, za książkę „Martwa natura z księżycem”. Jednak największą popularność zdobył jako autor opowieści historyczno-obyczajowych. Pierwszą i najgłośniejszą była „Saga rodu z Lipowej”, której akcja rozgrywa się na przełomie XIV i XV w. i przedstawia wielopokoleniową historię rodu rycerskiego z jurajskich terenów położonych niedaleko Częstochowy – m.in. z Olsztyna. Następnie, w 2011 r. wydał (pod pseudonimem Piotr Kukliński) sagę „Dworek nad malwami”, a w latach 2015–2016 kolejną - pod tytułem „Amerykański sen”.


W roku 2000 Rawinis otrzymał z rąk Ministra Kultury tytuł ZasłużonegoDziałacza Kultury, a w 2006 r. został odznaczony nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury. I choć od ponad dziesięciu lat mieszkał poza Częstochową, wciąż pozostawał z nią w bliskich relacjach.


oprac. af