SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

CGK 2/2020

Pobierz PDF

Królowa Śniegu z niespodziankami

Co prawda w tym roku zima nie patrzy na nas łaskawym okiem i nie obsypuje miasta śniegiem, Częstochowa będzie jednak miała swoją „Królową Śniegu”. Oczywiście chodzi o baśń Andersena, którą na język sceniczny przetwarza Magdalena Piekorz.


Spektakl jest budowany na bazie adaptacji baśni napisanej przez Beniamina Bukowskiego. To dramaturg, który w tej chwili święci spore triumfy i za swoje adaptacje otrzymał już wiele nagród. Bukowski studiował filozofię i wyciągnął z tej opowieści wszystko, co najważniejsze: siłę miłości, unikalność życia czy też to, że nie wszystko jest takim, jak się wydaje. Trollami są w tej bajce chłopcy (w naszej wersji grane przez aktorki), a „Królowa Śniegu”, nie jest do końca zła. Nie ma tu jednoznacznie złych postaci – mówi reżyser spektaklu, Magdalena Piekorz - Staraliśmy się tak budować tę historię, aby otwierać ludziom oczy, wyłuskać z niej mądrość.


Zapowiada się spektakl, równie atrakcyjny dla dzieci, jak i dla dorosłych. Piekorz wykorzystuje przy tym przedstawieniu swoje zawodowe doświadczenia ze świata filmu. Przy realizacji użyto bowiem techniki green boxu, a część scen jest nagranych wcześniej. Istotna będzie interakcja między postaciami, które są na scenie i na ekranie. Dodatkowo spektakl ma bardzo rozbudowaną warstwę dźwiękową. Piękną muzykę napisał Adrian Konarski, a teksty do piosenek Magdalena Piekorz. Chcieliśmy, aby piosenki były dopowiedzeniem akcji baśni. W ten sposób stworzyliśmy całą wersję wizualną. Konfrontujemy to, co myślą bohaterowie, z tym, co naprawdę się dzieje.” - mówi dyrektorka Teatru im. Adama Mickiewicza. Autorzy chcą w przyszłości nagrać płytę z muzyką i piosenkami ze spektaklu. Spektakl nie ma scenografii sensu stricte, ponieważ jest ona osadzona tylko w grafice na ekranach. Ponieważ akcja spektaklu rozgrywa się w Częstochowie w latach 30. XX w., odtworzone zostały główne obiekty naszego miasta. Autorem grafik jest Hektor Verios. Częstochowa ma bardzo piękną architekturę i mam nadzieję, że rozpoznawanie miejsc sprawi widzom dużo radości - mówi Magdalena Piekorz. - Zebraliśmy z Hektorem sporą dokumentację o Częstochowie. Hektor musiał też pochodzić po mieście, porównać, jak wybrane budynki wyglądały wcześniej. Piekorz przyznaje, że realizacja spektaklu jest dla niej stresująca, ponieważ po raz pierwszy tworzy spektakl z użyciem animacji komputerowej.


Ciekawostką jest to, że w przedstawieniu gra tylko czterech aktorów: Antoni Rot, Robert Rutkowski oraz gościnnie Krzysztof Koła i Bartosz Buława. Pozostałe role kreuje dziesięć aktorek naszego teatru. Większość aktorek i aktorów gra w przedstawieniu po dwie, a nawet trzy role. W ciągu jednej opowieści muszą zmieniać całkowicie swoją tożsamość. Niezwykłe kostiumy zaprojektowała dla nich Dominika Żłobińska. Autorem choreografii jest Jakub Lewandowski, a za światło odpowiada Paweł Murlik.


Elementem spektaklu są sztuki magiczne. Magdalena Piekorz zaprosiła do współpracy Macieja Pola, który ma swój własny teatr magiczny. On sprawi, że podczas spektaklu będą się dokonywać czary. „Królowa śniegu” to moja ulubiona baśń. Płynie z niej mądrość, że człowiek jest w stanie zmienić drugiego człowieka, dzięki szczeremu uczuciu. I ja w to wierzę – podsumowuje Piekorz.


Magda Fijołek