SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Malarz Tomasz Sętowski w Muzeum Wyobraźni i przy sztaludze
5/2021

Pobierz PDF

WIEŻA Z KOŚCI SŁONIOWEJ

Wszyscy wielokrotnie marzyliśmy o ucieczce od codzienności. Dobrym na to sposobem jest podróż w głąb świata wyimaginowanego. Z pomocą przychodzi tu chociażby malarstwo, a już w szczególności to prezentowane w Muzeum Wyobraźni.


Jedną z wypróbowanych dróg prowadzących do świata wyobraźni, dzięki której możemy uciec od trosk i otaczającej nas rzeczywistości, jest sztuka. Pod tym względem znakomicie sprawdzają się sztuki wizualne, między innymi te spod znaku surrealizmu czy realizmu magicznego. W Częstochowie miejscem, w którym możemy podziwiać tego rodzaju twórczość, jest Muzeum Wyobraźni Tomasza Sętowskiego.


Przemierzając artystyczną mapę miasta, zdecydowanie warto zatrzymać się przy ulicy Oławskiej 2. Powstałe w roku 2000 Muzeum Wyobraźni stanowi dla częstochowskiego artysty miejsce ucieczki. Jak sam przyznał, stworzył dla siebie „wieżę z kości słoniowej, aby uciec od codzienności; państwo w państwie, centrum świata, w którym pozostanie aż do końca swoich dni”, chcąc tym samym „pracować z dala od codziennych trosk i problemów współczesnej cywilizacji”.


Jednak, wbrew deklarowanemu zamknięciu na świat, drzwi do tego osobliwego muzeum są otwarte dla zwiedzających. Sętowski zaprasza do środka wszystkich zainteresowanych poznaniem jego bogatego imaginarium. Zachęca do spaceru przez przekrój swojej twórczości: rzeźby, grafiki, malarstwo i instalacje.


Muzeum Wyobraźni to jednak nie tylko galeria, w której można obejrzeć dzieła sztuki lub wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych czy kulturalnych. Drugą ważną część tego miejsca stanowi pracownia artystyczna Sętowskiego. To w niej powstają dzieła, które trafiają później do wielu krajowych i zagranicznych kolekcji oraz prestiżowych ekspozycji - wśród których warto wymienić między innymi Inter Art Gallery w Nowym Jorku, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirates Towers w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Art Monaco w Monte Carlo.


Warto pamiętać, że twórczość Tomasza Sętowskiego możemy podziwiać w Częstochowie także w przestrzeni publicznej. Oprócz muralu na budynku przy ul. Szymanowskiego czy „Wieży Babel” na ścianie bloku przy ul. Dąbrowskiego, warto obejrzeć monumentalny projekt – „Strażnik Czasu” – znajdujący się przy Placu Europy.


Dodatkową okazją do poznania świata artystycznej wyobraźni Sętowskiego jest z pewnością świeżo wydany album „Imaginarium”, przygotowany z okazji przypadających w tym roku jubileuszy: 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy twórczej artysty. W albumie znajdziemy reprodukcje 300 najciekawszych prac, wykonanych w różnych technikach, a także szkice robocze i unikatowe zdjęcia z prywatnych zbiorów twórcy, w tym również z Muzeum Wyobraźni.


Muzeum Wyobraźni znajduje się przy ul. Oławskiej 2 w Częstochowie. Wizytę w galerii należy wcześniej uzgodnić telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 34/ 366 66 28 lub 575 778 904 i oczywiście uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną. Więcej informacji na temat Muzeum oraz twórczości i osoby Tomasza Sętowskiego można znaleźć na stronie internetowej: setowski.com oraz profilu artysty na Facebooku: facebook.com/tomasz.setowski.


mw


full-malarska_wspolnynaglowek-kopia.jpg