SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Publiczność na festiwalu Hip-Hop Elements, pokaz break-dance i raperzy na scenie
6/2021

Pobierz PDF

Elementy Hip-Hopu

Jednym z ważniejszych i najbardziej dynamicznych aspektów kulturalnej Częstochowy jest z pewnością hip-hop. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie Festiwalu Hip Hop Elements, wydarzenia organizowanego w mieście już od ponad dekady.


Festiwal Hip Hop Elements powstał w Częstochowie w 2010 roku. Jego podstawowym założeniem jest popularyzacja kultury hip-hopowej, prezentowanej przez artystów popularnych w Polsce i na świecie.


Pomysł na Festiwal powstał w mojej głowie kilka lat wcześniej – wyjaśnia Daniel Małoszyc, organizator Festiwalu Hip Hop Elements. – Ciekawostką jest fakt, że nazwę imprezy wymyślił DJ Haem. Dwie pierwsze edycje zorganizowałem sam, bez sponsorów czy innych środków zewnętrznych, ale udało się pokazać, że jest sens tę imprezę rozwijać. Wtedy też rozpoczęła się moja współpraca z Urzędem Miasta, która zaowocowała kolejnymi, udanymi edycjami.


Festiwal HHE tworzy interdyscyplinarną przestrzeń dla popularyzacji różnego rodzaju unikalnych projektów z pogranicza wielu dziedzin sztuki. Znajdują się wśród nich taniec, film, muzyka czy sztuki plastyczne – wszystkie reprezentowane przez twórców wywodzących się z różnych środowisk artystycznych. Hip Hop Elements jest bowiem projektem przedstawiającym cały zakres kultury hip-hopowej, przede wszystkim w obrębie jego najważniejszych elementów: rapu – charakterystycznego występu wokalnego; DJ’ingu (turntablizmu) – wykonywania muzyki, tworzenia odpowiednich podkładów muzycznych; breakdancingu – widowiskowego tańca oraz graffiti – malowania przy pomocy farby w puszce, przede wszystkim w miejscach publicznych.


Czasem do tych elementów dokłada się jeszcze piąty, a mianowicie beatboxing, czyli specyficzny sposób naśladowania odgłosów i dźwięków bez użycia instrumentów. Niektórzy uzupełniają kulturę hip-hopową nawet o charakterystyczny styl ubioru i modę. Bez względu jednak na kategoryzacje czy pojęcia, jedno jest pewne – częstochowski festiwal pokazuje szerokie spektrum zjawisk wyczerpujących podstawowe założenia hip-hopu oraz wykraczających również poza tradycyjne pojmowanie tej kultury.


Dlatego w programach dotychczasowych edycji festiwalu znalazły się występy popularnych i uznanych raperów, takich jak: Sarius, Sensi, Mikser, KęKę, Paluch, PRO8L3M, Dwa Sławy, O.S.T.R., Sokół, Łona & Webber, Ten Typ Mes, Pezet, Tede, Snowgoons, Joe Kickass. Nie zabrakło też miejsca na zawody taneczne breakdance, pokazy i warsztaty DJ’skie, sesje beatboxu, scratchu czy freestyle’u, a także warsztaty producenckie oraz te związane z graffiti. Ważną częścią festiwalu były również projekcje filmowe, prezentujące chociażby rapowe teledyski, formy krótkometrażowe czy autorskie materiały
poświęcone lokalnej scenie hip-hopowej.


Co ciekawe, pierwsza edycja była skoncentrowana na projekcjach filmów dokumentalnych o kulturze hip-hop. Jednocześnie odbyły się koncerty i kilka mniejszych imprez towarzyszących. Ideą Festiwalu była promocja kultury hip-hopowej w szerszym, bardziej otwartym wymiarze, skoncentrowana na wszystkich czterech elementach, a nawet pięciu, bo mieliśmy jeszcze warsztaty. Poza tym Częstochowa zawsze była ważnym miejscem w Polsce, jeśli chodzi o rozwój kultury, więc festiwal był dla mnie naturalnym krokiem – dodaje Małoszyc.


Wydarzenia hip-hopowe w ramach Festiwalu Hip Hop Elements odbywały się w różnych miejscach miasta, między innymi na placu Biegańskiego, w amfiteatrze przy Promenadzie im. Czesława Niemena, czy nieopodal pętli tramwajowej w dzielnicy Północ. Co roku, pod sceną i na ulicach miasta gromadziły się tysiące miłośniczek i miłośników kultury hip-hopowej, udowadniając tym samym, że w Częstochowie jest olbrzymie zapotrzebowanie na bity, rymy, skrecze i dobre flow. Samo wydarzenie wyraźnie wpisało się w festiwalowe tętno kulturalnego miasta.


Zawsze staraliśmy się organizować bezpłatne warsztaty dj’skie, graffiti jam czy zawody taneczne. Można było wpaść, pogadać czy wymienić doświadczenia. Do tego oczywiście koncerty, imprezy, na których występowali częstochowscy dj’e czy mc. Na tę imprezę wiele osób czekało. Dziesięć edycji, które są za nami, to spory kawał historii, ale mam nadzieję, że Hip Hop Elements jeszcze powróci – podsumowuje Małoszyc.


Więcej informacji na temat Festiwalu Hip Hop Elements oraz przegląd jego dotychczasowych edycji znajdziesz na profilu facebookowym HHE: facebook.com/HipHopElementsCzestochowa


mw


full-stopka_hiphop2.jpg