SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Grafika z dwoma ptaszkami nawiązująca w stylizacji do ludowych wycinanek
7/2021

Pobierz PDF

EtnoBiblioteka

W czasie wakacji w Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego będzie się dużo działo! Warsztaty, koncert edukacyjny, spacer, wycieczka, wykłady – a to wszystko w związku z realizacją projektu EtnoBiblioteka, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.


EtnoBiblioteka to cykl wydarzeń popularyzujących dziedzictwo kulturowe społeczności lokalnej, który ma zachęcić mieszkanki i mieszkańców naszego miasta do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu swojej tożsamości, zarówno poprzez historię, jak i we współczesnych kontekstach. Międzypokoleniowe zajęcia warsztatowe, które poprowadzą lokalni twórcy rękodzieła i rzemiosła, pozwolą spędzić razem trochę czasu - co było utrudnione w okresie lockdownu. Organizatorzy chcą w ten sposób przywołać zapomniane lokalne tradycje. Wydarzenia w ramach projektu zaplanowano od 1 czerwca do 31 sierpnia, w różnych filiach Biblioteki Publicznej na terenie Częstochowy.


Za nami koncert edukacyjny przybliżający mieszkańcom Częstochowy polską tradycję ludową, przyśpiewki i tańce z różnych regionów, poprowadzony 17 czerwca w Filii nr 14 (ul. Norwida 17/21) przez Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” oraz spacer pod hasłem „Zioła w tradycji ludowej”, czyli warsztaty rozpoznawania i praktycznego zastosowania ziół z łąk i pól, które poprowadziła Agata Zaskórska z Pracowni Fitoterapii Nimrodel.


1 lipca o godz. 17.00, w Filii nr 9 (ul. Nowowiejskiego 15) będzie okazja do wysłuchania pierwszego wykładu z cyklu spotkań z historią żydowską (kolejne spotkania 6 i 27 lipca o godz. 17.00). Z kolei 7 lipca odbędą się pierwsze warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy spotykają się w Filii nr 1 (al. Niepodległości 11), o godz. 17.00, aby wspólnie haftować makatki. Tydzień później, 14 lipca, w Filii nr 9 (ul. Nowowiejskiego 15), o godz. 16.00 odbędą się warsztaty rękodzieła, podczas których powstaną kwiaty z bibuły, wycinanki ludowe i podłaźniczki. Ostatnie warsztaty, przeprowadzone zostaną 21 lipca o godz. 17.00, w Filii nr 8 (ul. Księżycowa 2), a poświęcone będą pisankom i palmom wielkanocnym.


W programie nie zabrakło też edukacyjnych wycieczek. Na 24 lipca, na godz. 11.00 zaplanowano spacer po Cmentarzu Żydowskim, a 28 sierpnia o godz. 11.00 będzie okazja zwiedzić piwnicę przy ul. Stary Rynek, w której po likwidacji getta ukrywali się częstochowscy Żydzi.


Dla tych którzy chcą poznać lepiej legendy regionu ziemi częstochowskiej, już 8 lipca o godz. 18.00, w Filii nr 10 (ul. Michałowskiego 20) przygotowano spotkanie z Mirosławem Zwolińskim - autorem zbioru legend związanych z naszym regionem. Na 9 lipca, na godz. 18.00, w Bibliotece Głównej (Al. NMP 22) zaplanowano wieczór z legendami ziemi częstochowskiej, które przeczytają Marta Honzatko i Maciej Półtorak z Teatru im. Adama Mickiewicza, a o oprawę muzyczną zadba Agata Półtorak – skrzypaczka związana z krakowską Piwnicą pod Baranami.


Nie zabraknie też atrakcji dla małych artystek i artystów! 16 sierpnia o godz. 17.00, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży (al. Kościuszki 4) wykonają oni, wspólnie z artystką wizualną Emilią Dudziec, EtnoMural. W ramach projektu odbędą się także zamknięte warsztaty rękodzieła adresowane do podopiecznych Częstochowskiego Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Organizatorzy cały czas przyjmują także zgłoszenia w konkursie fotograficznym pod hasłem „Przydrożne kapliczki”. Na Wasze prace czekają do 16 sierpnia, a konkurs skierowany jest do wszystkich, którzy ukończyli 15 lat. Do wygrania fantastyczne nagrody rzeczowe! Jury wybierze najlepsze fotografie, które znajdą się na wystawie, a jej wernisaż odbędzie się 26 sierpnia o godz. 18.00, w Bibliotece Głównej (Al. NMP 22).


A to jeszcze nie wszystko! W lipcu i sierpniu częstochowska Biblioteka realizuje także projekt Zabookuj wakacje, dofinansowany przez Urząd Miasta Częstochowy, w ramach którego odbędą się warsztaty plastyczne, ilustratorskie i teatralne dla dzieci oraz warsztaty kodowania dla dzieci i młodzieży. Szczegóły na stronie Biblioteki: http://biblioteka.czest.pl/ oraz na jej mediach społecznościowych: FB: https://www.facebook.com/bibliotekaczestochowa IG: https://www.instagram.com/biblioteka_czestochowa