SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fotografia będących koni oraz klaczy ze źrebakiem
7/2021

Pobierz PDF

MIŁOŚĆ I WIATR

„Z miłości i wiatru…” to wystawa przeplatająca różnorodne techniki (fotografię, malarstwo, rysunek, pastele) i prezentująca dzieła różnych artystów, m.in. Ludwika Maciąga, Piotra Naliwajko, Leszka Żegalskiego, Stanisława Chomiczewskiego, Janusza Szpyta, Jana Norberta Dubrowina. Centralne miejsce w tym projekcie zajmuje jednak ekspozycja twórczości Zofii Raczkowskiej. To właśnie prace tej nietuzinkowej fotografki są punktem wyjścia do budowania niezwykłej narracji o sztuce, naturze i pasji.


Zofia Raczkowska była członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, autorką wielu publikacji albumowych, laureatką europejskich konkursów. Poza uczestnictwem w licznych wystawach międzynarodowych, swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Kolumbii (1983 r.), Danii (1985 r.), Szwecji (1985 r.), Warszawie – w galerii Związku Polskich Artystów Fotografików (1990 r.). Jej artystyczną specjalizacją była fotografia koni i to w tej dziedzinie stała się wybitną specjalistką.


Fotografią zainteresowała się na początku lat 60. XX w. Zaczynała od zdjęć rodzinnych, szybko jednak zajęła się fotografią prasową i fotoreportażem. Z czasem zaczęła łączyć te zajęcia z miłością do koni - i to one stały się wiodącym tematem jej zdjęć. Wybór stałego motywu w żadnym stopniu nie ograniczał kreatywności i świeżości spojrzenia – Zofia Raczkowska wykonywała fotografie różnymi technikami, w odmiennych okolicznościach i świetle, w różnych częściach Polski i poza jej granicami. W fotografii barwnej wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl, z zastosowaniem malarskiej kolorystyki, nazywany często „impresjonistycznym”.


Przez dwadzieścia lat była autorką zdjęć do katalogów słynnych i przynoszących wielkie wpływy aukcji koni arabskich. Lubiła fotografować te zwierzęta w naturalnej scenerii, tam, gdzie przychodziły na świat, gdzie dorastały, skąd później były nabywane przez najlepszych hodowców i pasjonatów. Można ją było spotkać z aparatem w Stadninach Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, w Michałowie, Białce. Dzięki pasji i mozolnej pracy Zofii Raczkowskiej zbudowano sporą dokumentację fotograficzną arabów - tych najpiękniejszych z koni.


Wystawę „Z miłości i wiatru...” będzie można podziwiać w Miejskiej Galerii Sztuki od 22 lipca do 29 sierpnia.