SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Sala kinowa OKF z mękimi rzeźbami widzów oraz stary projektor
7/2021

Pobierz PDF

Siła Iluzji

Sala kinowa to miejsce wyjątkowe i na swój sposób magiczne. Przez kilkanaście miesięcy pandemii i powracających lockdownów, można było się przekonać, że nie zastąpi jej nawet najwygodniejsza kanapa, największy telewizor i najbogatsze serwisy streamingowe czy VOD. Projekcja filmowa w kinie to swoisty rytuał, generujący specyficzną atmosferę i sprzyjający wyjątkowemu skupieniu. Co więcej, każde kino ma swój odrębny klimat, „obrządek”. W Częstochowie na tym tle wyróżnia się Kino Studyjne OKF Iluzja, które od ponad 30 lat wychowuje kolejne pokolenia kinomaniaków.


Na magię częstochowskiego kina studyjnego składa się kilka elementów. Po pierwsze - kameralna atmosfera, wolna od popcornu, napojów gazowanych i półgodzinnych bloków reklamowych. Od czternastu lat jej strażnikami są Wierni Kinomani, czyli rzeźby Elżbiety Chodorowskiej przygotowane specjalnie na 4. edycję Nocy Kulturalnej, które na dobre zadomowiły się w sali kinowej Iluzji. Po drugie - kluczowy jest wyjątkowy repertuar. Od ponad trzech dekad OKF niezawodnie dostarcza zarówno najlepsze filmy artystyczne, festiwalowe, jak i ambitną rozrywkę filmową. Sięga po kinematografie z całego świata, w przeróżnych estetykach i konwencjach. Nie boi się dokumentu, animacji czy krótkiego metrażu. Repertuarową wisienką na torcie są spotkania z twórcami, repliki festiwali filmowych oraz przeglądy filmów.


Ponieważ kino OKF Iluzja jest kinem zrzeszonym w prestiżowej sieci Europa Cinemas, zasadniczą część oferty stanowią filmy europejskie i polskie. Od pewnego czasu prezentujemy też tzw. „kontent alternatywny”, czyli opery, balety, musicale, sztuki teatralne i wystawy na ekranie. Szczególnie lubiane przez naszą publiczność są transmisje operowe oraz filmy o sztuce. Natomiast wśród filmów, które cieszą się u nas największą popularnością, są przede wszystkim filmy polskie – mówi Iwona Kwincińska, kierowniczka kina OKF Iluzja.


Po trzecie wreszcie - ważna jest unikatowa społeczność gromadząca się na seansach. Jest duża grupa stałych bywalców, którzy starają się nie przegapić żadnego filmu, jest sporo prawdziwych kinomaniaków i ciągła rotacja osób, które szukają na ekranie inspiracji, tematów do zadumy i estetycznych przeżyć. Tworzy się rozciągnięta ponad wszelkimi różnicami (wieku, profesji, statusu społecznego) wspólnota kinowej pasji. OKF Iluzja konsekwentnie wychowuje też kolejne pokolenia miłośników kina, chociażby organizując seanse w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.


Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a także dla przedszkolaków, realizowany przez cały rok szkolny w ramach filmowych cykli tematycznych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna, wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Projekt realizujemy od 11 lat, co roku bierze w nim udział ok. 2000 uczniów – opowiada Iwona Kwincińska. - Film jest tą dziedziną sztuki, z którą odbiorca styka się najwcześniej i najczęściej, ale to nie znaczy, że w naturalny sposób potrafi z niej korzystać. Filmy oglądamy od najmłodszych lat – najpierw proste, zabawne kreskówki, potem nieco bardziej złożone animacje, filmy akcji, komedie. Zależy nam na tym, żeby na takim prostym odbiorze filmu nie poprzestać, żeby widz potrafił odczytywać film jako przekaz kulturowy, żeby wiedział, jak na jego znaczenie wpływa montaż, muzyka czy plany filmowe, żeby potrafił film zanalizować i umiał odebrać go szerzej niż tylko poprzez akcję, czyli po prostu zrozumiał. Temu właśnie służy program NHEF.


Początki częstochowskiego Ośrodka Kultury Filmowej to rok 1989 i ambicje, by stworzyć prawdziwe medialne centrum kultury. Jednak systemowa transformacja nie była najlepszym czasem na realizację tego typu projektów, dlatego plany musiały zostać szybko zweryfikowane. OKF został włączony w struktury Biura Wystaw Artystycznych (dziś Miejska Galeria Sztuki), a jego przestrzeń ograniczono do jednej kameralnej sali. Tyle jednak wystarczyło, by to miejsce błyskawicznie zyskało status kultowego. Na starcie, przybywające do miasta z kilkumiesięcznym opóźnieniem premiery przeplatano klasykami. Z czasem jednak repertuar zaczął się konsekwentnie rozwijać i tworzyła się autentycznie niepowtarzalna atmosfera.


Od 1989 roku, przez długie lata graliśmy dwa seanse dziennie, w godzinach wieczornych. Na ogół były to filmy prezentowane miesiąc lub dłużej po premierze, sporo klasyki z Filmoteki Narodowej, z którą mieliśmy umowę i wiele starszych tytułów z taśmy VHS, wyświetlanych na telebimie. Dużą popularnością wśród częstochowian cieszyła się klasyka filmowa, szczególnie amerykańska, przeglądy tematyczne i monograficzne oraz spotkania z twórcami kina. Z czasem współpracę z Filmoteką musieliśmy zakończyć ze względu na ograniczenia wynikające z nowego prawa autorskiego, z tego samego
powodu zakończyły się projekcje z VHS
- wspomina kierowniczka OKF Iluzja. - Obecnie w każdym miesiącu na ekrany trafia ok. 40 różnych filmów. Ze względu na to, że dysponujemy tylko jedną salą, możemy zagrać niewielką część z nich i musimy bardzo starannie dobierać repertuar. Jeśli mamy możliwość, staramy się oglądać filmy wcześniej na festiwalach i pokazach dla „kiniarzy”, jeśli nie, kierujemy się przede wszystkim zdobytymi nagrodami i pokazami na prestiżowych festiwalach, nazwiskami reżysera i aktorów, rankingami w pismach filmowych oraz recenzjami. Natomiast nigdy o wyborze filmu nie decyduje „spodziewany sukces frekwencyjny”. Wolimy zaprezentować wartościowy tytuł dla kilku osób niż czysto komercyjny film dla – potencjalnie – większej widowni.


Bolesna prawda jest taka, że przełom XX i XXI wieku był ekstremalnie trudnym czasem dla częstochowskich kin i w miarę „suchą nogą” przeszedł przez niego jedynie OKF. Dzięki temu łatwiej było przeprowadzać kolejne modernizacje. W 2008 r. wprowadzono komputerowy system sprzedaży biletów, w 2012 r. zakupiono cyfrowy projektor i ekran przystosowany do projekcji 3D. W końcu, w 2015 r. przeprowadzono gruntowny remont sali, dzięki czemu zyskała ona nie tylko elegancki wygląd, ale również wygodne fotele. Poszerzała się też sieć kontaktów - od 2003 r. OKF należy do stowarzyszenia Europa Cinemas i Ogólnopolskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a od 2013 r. również do Sieci Polskich Kin Cyfrowych. Ważna wizerunkowa zmiana miała miejsce w ramach obchodów 20-lecia kina – ogłoszono wtedy konkurs na zmianę nazwy i od tego czasu oficjalnie jest Kinem Studyjnym OKF Iluzja.


Co ważne, nasze lokalne kino od lat namawia, by nie tylko oglądać filmy, ale także samemu spróbować chwycić za kamerę. „Częstochowa w kadrze” to odbywający się w OKF konkurs dla amatorów, będący prawdziwym spiritus movens tutejszego środowiska niezależnych filmowców. Wszystko zaczęło się w 1994 r. - konkurs odbywał się początkowo pod nazwą „Teraz Ja!” i miał charakter ogólnopolski. Jednak już w 1997 r. postawiono na wymiar lokalny – Częstochowa miała być bohaterem, tłem lub tematem krótkich filmowych opowieści. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Młodzi
twórcy przez lata wykazywali się olbrzymią kreatywnością, ciekawymi pomysłami na to, jak pomieścić nasze miasto w kadrze. Czasami były to projekty bardzo wprost, a czasami bardzo, bardzo abstrakcyjne. Wśród nadsyłanych prac przeplatały się fabuły, dokumenty, impresje, teledyski itd. Finał konkursu to też zawsze małe święto w kinie. Najpierw wspólne oglądanie wszystkich nadesłanych filmów, a później ogłoszenie wyników i chwila celebracji.


W ciągu ostatniego półtora roku, wraz z kolejnymi falami pandemii, OKF Iluzja zmuszony był na dłuższe okresy zamykać swoją salę. Dołączył natomiast, wraz z innymi kinami studyjnymi, do internetowej platformy MOJEeKINO. PL, która jest serwisem VOD proponującym dobre, ambitne filmy i wspierającym małe kina. Dziś przede wszystkim namawiamy, by jak najczęściej dać się na żywo uwieść magii kina, poczuć tę atmosferę na własnej skórze. Jednak w natłoku codziennych obowiązków mało kto z nas ma czas na to, by kilka razy w tygodniu zaliczyć seans w naszym OKF, dlatego pomiędzy osobistymi wizytami w sali kinowej warto zaglądać również do sali wirtualnej i w ten sposób dorzucić cegiełkę dla Iluzji.


af

full-GRAFIKA_NA_KONIEClipiec.jpg