SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Organy muzyczne
8/2021

Pobierz PDF

Muzyka organowa i kameralna

Sola Musica to organizowany w naszym mieście już po raz siódmy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W trzy sierpniowe niedziele czeka nas prawdziwa koncertowa uczta w wyjątkowym wnętrzu kościoła ewangelicko-augsburskiego.


Już 1 sierpnia będziemy mieli okazję usłyszeć koncert „Muzyka polska – wczoraj, dziś i jutro”, z mocnymi częstochowskimi akcentami. W programie znajdą się utwory m.in. H. Wieniawskiego, G. Bacewicza, M. Suszyńskiego, M. Sawy. Wystąpią skrzypaczki Aleksandra Szwejkowska-Belica i Maria Belica. Ta pierwsza jest pedagożką, organizatorką kursów mistrzowskich, festiwali i konkursów. Przede wszystkim jednak spełnia się jako uznana i doceniana artystka, która od wielu lat koncertuje w kraju i za granicą. W 2012 r. była nominowana do Nagrody Fryderyk za płytę „Karol Szymanowski „Violin Works I”. Maria jest jej córką i absolwentką częstochowskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Mimo młodego wieku może się już pochwalić laurami zdobytymi w ponad trzydziestu konkursach skrzypcowych i kameralnych oraz stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Częstochowy, a także udziałem w projekcie „Młoda Polska”. Podczas Festiwalu Sola Musica skrzypaczkom będzie towarzyszyć grający na organach Michał Pyrkosz. To również absolwent częstochowskiego Zespołu Szkół Muzycznych, który później kontynuował edukację w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2016-2021 był on akompaniatorem Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”, z którym koncertował w Polsce i poza jej granicami.


Tydzień później w Częstochowie wystąpi trójka artystów związanych z Akademią Muzyczną w Krakowie. Grający na flecie Wiesław Suruło jest solistą w orkiestrze Opery Krakowskiej. Brał udział w nagraniach dla Polskiego Radia, Teatru Telewizji Polskiej oraz licznych prawykonań dzieł solowych i kameralnych. Chętnie angażuje się w działania wspierające rozwój sztuki wykonawczej, prowadzi warsztaty metodyczne i zasiada w jury konkursów muzycznych. Fagocista Paweł Solecki grał w kameralnej Capella Cracoviensis oraz Libańskiej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej w Bejrucie. Obecnie koncertuje m.in. w Krakowskim Triu Stroikowym i Krakowskim Kwintecie Dętym. Chętnie uczestniczy, jako muzyk studyjny, w rejestracji ścieżek dźwiękowych filmów. Dodatkowo realizuje się jako kompozytor. Z kolei klawesynistka Joanna Solecka konsekwentnie łączy działalność koncertową, naukową i promującą kulturę. Może się między innymi pochwalić (wraz z M. Kraftem) pierwszym przekładem na język polski traktatu C.Pch.E. Bacha „O prawdziwej sztuce gry na instrumentach klawiszowych”. 8 sierpnia trio to zabierze częstochowską publiczność w niezwykłą koncertową podróż zatytułowaną „Z muzycznej międzyepoki” i wypełnioną utworami takich kompozytorów, jak: G.Ph. Telemann, J.S. Bach, W.F. Bach, J.J. Quanz, Ch Schaffrath.


15 sierpnia, podczas finału festiwalu, będzie można usłyszeć koncert „Od czasu – do czasu”, zbudowany na bazie oryginalnych kompozycji i saksofonowych transkrypcji od baroku do współczesności. Wystąpią saksofonistka Alicja Sobczak, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, związana z Filharmonią Kaliską i Narodową Orkiestrą Dętą, oraz grający na organach Karol Mróz, który nie tylko regularnie koncertuje, wykłada w kaliskim Diecezjalnym Studium Organistowskim, ale zajmuje się także sztuką organmistrzostwa. Ważną częścią festiwalu Sola Musica, będzie wystawa fotografii „Idziemy tam, skąd inni uciekają” Piotra Zwarycza – laureata prestiżowych konkursów, autora wielu albumów i projektów dokumentalnych, m.in. o misji polskich strażaków w Szwecji.


Wszystkie festiwalowe koncerty rozpoczynają się o godz. 17.00 i wstęp na nie jest wolny.


(oprac. af)