SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Muzycy na scenie Totalnej Improwizacji
9/2021

Pobierz PDF

ŻYWIOŁ IMPROWIZACJI

Jednym z żywiołów muzycznej Częstochowy jest z pewnością improwizacja. A jej siła jest tym większa, im bardziej zbliża się do swojej totalności.


Zaczęło się w roku 2011, po zamknięciu Klubu Zero, gdzie odbywały się cykliczne jam sessions. Marcin „Marlon” Króliszewski – częstochowski artysta-plastyk, gitarzysta, współtwórca zespołów Rażeni Piorunem i Roboty Drogowe - postanowił odtworzyć zwyczaj muzycznych spotkań i wspólnego improwizowania. Tak oto narodziła się Totalna Improwizacja.


Pomysł wziął się z chęci wspólnego improwizowania na instrumentach, tworzenia muzyki bez barier i ustalonych kanonów ― wyjaśnia Przemysław „Marlej” Wosiński, basista, przyjaciel Marlona, współzałożyciel Totalnej Improwizacji. ― Pociągała nas idea powstawania melodii na bieżąco, gdzie każdy może zagrać, co chce. Powodowało to niekonwencjonalne brzmienie oraz ciągłe odkrywanie czegoś nowego i pozwalało na to, czego obaj szukaliśmy w muzyce – poczucia całkowitej wolności.


Ta nazwa idealnie określała Marlona ― dodaje Artur Bratek, animator kultury, organizator Festiwalu Totalna Improwizacja. ― Według mnie ten etap jego działalności był wyrazem pełnego wyrażenia siebie pod względem artystycznym. Ciągłe poszukiwanie i chęć nieskrępowanego grania przerodziła się w Totalną Improwizację. W końcu Marlon był artystą totalnym – muzykiem, plastykiem, twórcą wideo i obiektów przestrzennych.


Przez pierwsze lata sesje muzyczne odbywały się regularnie. Nie przerwała ich nawet śmierć Króliszewskiego w 2013 roku. Z kolei zorganizowany wtedy koncert wspomnieniowy „Spotkajmy się – przyjaciele dla Marlona” dał początek Marlonkom, czyli Festiwalowi Totalna Improwizacja im. Marcina „Marlona” Króliszewskiego.


Marlon był ważną postacią w częstochowskim środowisku muzycznym ― opowiada Bratek. ― Do tego osobą szalenie lubianą i otwartą na drugiego człowieka. Był wulkanem pozytywnej energii, co szczególnie objawiało się podczas koncertów z Rażonymi Piorunem. Niezwykle pomocny, udzielał się w różnych projektach, co zaowocowało powstaniem jego zespołu Roboty Drogowe. Coroczne wakacyjne koncerty Totalnej Improwizacji, niejako podsumowujące kolejny sezon grania, zawsze przyciągały tłumy. Nie inaczej było, gdy po śmierci Marlona zorganizowaliśmy poświęcony jego pamięci koncert, w którym udział wzięła cała muzyczna Częstochowa.


To wszystko nie byłoby więc możliwe, gdyby nie szczere zaangażowanie ludzi i siła żywiołu improwizacji. Totalna Improwizacja od samego początku pokazuje bowiem, że chodzi w niej o coś znacznie więcej, niż tylko o wspólne muzykowanie.


Marlon pragnął przede wszystkim spotkania ludzi, a nie wirtuozerii wykonania ― tłumaczy Maciej „Kor” Korzeniewski, animator i uczestnik Totalnej Improwizacji. ― Marzył o dialogu i wolności artystycznej, o przestrzeni dla wyrażenia siebie i wydaje mi się, że pomimo tylu lat nie zgubiliśmy tej idei, co jest obecnie dużą zasługą Przemka Wosińskiego, który przejął organizację Totalnej Improwizacji.


Zatem scena jest otwarta dla każdego. Nie ma znaczenia stopień muzycznego wtajemniczenia czy ulubiony styl muzyczny. Wszyscy mogą znaleźć tu swoje miejsce.


Składa się na to kilka czynników ― przekonuje Korzeniewski. ― Po pierwsze, na scenę może wejść każdy, czy potrafi grać, czy nie, i często właśnie to spotkanie profesjonalistów z amatorami decyduje o unikatowości danego wieczoru, jego eksperymentalnym i improwizowanym charakterze. Po drugie, jeśli przyjdziesz, to w ciągu tych trzech, pięciu godzin (z przerwami) grania, prawdopodobnie usłyszysz hip-hop, metal, blues, jazz, poezję śpiewaną, dźwięki alternatywne, rock, reggae, ostatnio pojawia się elektronika, d’n’b, dużo bębnów, tzw. „klimat etno”, folk. Odważni nawet tańczą. Zatem każdy wieczór zdaje się być niepowtarzalny. No i mamy tajną broń – Martineza!


Sesje muzyczne Totalnej Improwizacji odbywają się w klubie Carpe Diem, zazwyczaj raz w miesiącu, w niedzielę wieczorem. Więcej informacji na temat zapowiadanych spotkań można znaleźć na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/totalnaimprowizacja/


mw

full-grafika.jpg