SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Archiwalne zdjęcia zespołu T.Love
9/2021

Pobierz PDF

NIEDOKOŃCZONA STUDNIÓWKA

5 lutego 1982 r., w sali gimnastycznej IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, ponad 130 młodych osób urodzonych w roku 1963 miało okazję wysłuchać pierwszego, historycznego występu grupy T.Love. Dzień ten rozpoczął karierę muzyczną Zygmunta Staszczyka jako lidera zespołu.


Częstochowskie realia życia muzycznego – rockowego na przełomie lat 1982–1983 świetnie opisuje dziennikarka „Gazety Częstochowskiej” Teresa Kobic: „Istnieje mnóstwo zespołów i zespolików, które znalazły przytulisko w domach kultury, klubach, świetlicach. Te, które nie znalazły, grają w prywatnych domach, piwnicach, na strychach. Grają, choć instrumenty są piekielnie drogie. Rodzice, jeśli ich stać, kupują (nawet za dolary) perkusje, gitary, wzmacniacze, bo sami ‘czują bluesa’. W Częstochowie, w każdym domu kultury, świetlicy, w wielu szkołach działa zespół muzyczny (czytaj rockowy), m.in. Opozycja, Absurd, T.Love, Projekt, Sekcja zwłok.”


O początkach zespołu T.Love tak wspomina jego lider Zygmunt „Muniek” Staszczyk: „Po tym, jak Jaruzelski ogłosił stan wojenny, postanowiłem założyć T. [czyli Teenage] Love Alternative. Zespół powstał, gdy byłem w maturalnej. Wszyscy [czyli Muniek Staszczyk, Dariusz Zając, Jacek Wudecki „Słoniu”] byliśmy w jednej klasie, poza gitarzystą, Januszem Knorowskim, który był o rok młodszy”.


Pierwszy występ zespołu odbył się 5 lutego 1982 r. w sali gimnastycznej IV LO im. H. Sienkiewicza, podczas studniówki rocznika 1963. Ze względu na utrudnienia stanu wojennego impreza, która zaczęła się o godzinie 15.00, miała się skończyć do 21.00, tak by wszyscy uczestnicy zdążyli wrócić do domów przed 22.00 (godziną milicyjną). O klimacie, jaki panował wówczas w szkole, wspomina Małgorzata Piasecka (wcześniej Wilk), jedna z uczestniczek balu maturalnego; w swojej książce O uniwersalizmie (nie) dokończenia pisze tak: „stworzyliśmy w szkole także inny, zadziorny i niepokorny rytm rockowego życia. Był on udziałem zespołu Teenage Love Alternative i jego lidera Muńka Staszczyka właśnie (…), mieliśmy więc swój styl opierania się propagandzie politycznej. Praktykowaliśmy młodość, a atutem młodości jest bunt, zabawa, śmiech, ironia, błazenada, opór przez rytuały. Kumulacją naszego oporu poprzez rytuały była Niedokończona Studniówka 1982, bo zorganizowanie jej wbrew wprowadzonemu nowemu, wojennemu porządkowi wymagało dużego zaangażowania i desperacji. Nasza studniówka była też miejscem pierwszej rockowej narracji zbuntowanego zespołu Teenage Love Alternative. Ten koncert zaistniał jako absolutnie inicjalny dla zespołu, ale też niedokończony.”


Wspominając ten pierwszy występ, Muniek Staszczyk pisze: „mieliśmy bardzo fajnego dyrektora, Antoniego Kwiecińskiego, jeden z niewielu dyrektorów w tamtych czasach, który nie był w PZPR (…) był konserwatywny i na studniówkę nie wolno było wchodzić młodszym rocznikom, a nasz gitarzysta był o rok młodszy. Mimo wszystko Kwieciński się zgodził, że możemy zagrać cztery kawałki, a Jasiowi pozwolił poczekać na występ w pakamerze z nauczycielami WF (…) o 15.00 zaczął się polonez. Mimo że był luty, na sali gimnastycznej trzeba było zasłonić kurtyny, bo było ciągle widno. Graliśmy na sprzęcie zespołu weselnego, a raczej próbowaliśmy, bo umiejętności ciągle nie mieliśmy, na szczęście nie o to chodziło. Liczył się czad i energia. Zagraliśmy klasyk zespołu The Troggs ‘Wild Thing’. Potem zaczęliśmy grać nasze alternatywne i antysystemowe numery, ale nauczyciele chyba nie zauważyli, bo bawili się dalej. W końcu musieliśmy zejść ze sceny, bo panowie z weselnej kapeli się wnerwili, że sprzęt im niszczymy.”


Po debiucie w „Sienkiewiczu” zespół zaczął być rozpoznawalny. W marcu 1982 r. otrzymał propozycję zagrania podczas akademii z okazji Dnia Kobiet w II LO im. R. Traugutta. Członkowie zespołu wystąpili w pełnym składzie w rock’n’rollowej stylówce. Młodzież szalała, marynarki latały w powietrzu. Jednak nie wszyscy opiekunowie podzielali zachwyt młodzieży i po trzeciej piosence zespołowi odłączono aparaturę nagłaśniającą.


Później T.Love odbywał systematyczne próby muzyczne w Zakładowym Domu Kultury „Stradom”. Tam też miał miejsce pierwszy samodzielny koncert (publiczność składała się z samych znajomych członków zespołu). Do roku 1985 członkowie grupy, wraz z jej liderem Muńkiem (który studiował w Warszawie), spotykali się na próbach w Częstochowie. Później T.Love (już bez Alternative) stał się zespołem warszawskim.


10 stycznia 2015 r. T.Love Alternative powrócił (kolejny już raz) do Częstochowy. Wystąpił na imprezie „Niedokończona studniówka 1982”. Jak pisze M. Piasecka: „był to symboliczny powrót, bo to wtedy, w 1982 roku, na naszej studniówce jako T.Love Alternative zainicjował swoje istnienie, a jego lider Muniek Staszczyk z IV b nie zdążył wyśpiewać wszystkiego. Ten koncert zaistniał jako pierwszy i niedokończony, przyszedł wreszcie czas, aby go dokończyć.”.


Juliusz Sętowski


fot. z archiwum Jacka Śliwczyńskiego