SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunkowy portret poety i wokalisty Marcina Świetlickiego
10/2021

Pobierz PDF

Świetlicki i Zgniłość

15 października JAZZtochowa przeniesie się na chwilę z siedziby Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” na kameralną scenę Teatru im. Adama Mickiewicza. Okazja będzie wyjątkowa, bo do Częstochowy przyjedzie zespół Zgniłość. Każda wizyta Marcina Świetlickiego w naszym mieście to prawdziwa frajda dla wszystkich melomanów i miłośników poezji.


Zgniłość to zespół założony w 2015 roku przez krakowskiego poetę Marcina Świetlickiego oraz pianistę Michała Wandzilaka z potrzeby wyrażenia się w inspirowanej jazzem, improwizowanej słowno-muzycznej formie. Do współpracy zaprosili znajomych muzyków z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę, kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra. Od 2018 roku skład zasila również pisarz, karateka, dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Mariusz Czubaj na saksofonie tenorowym. Muzyka Zgniłości śmiało nawiązuje do najlepszych pomorskich i krakowskich tradycji muzycznych.


W 2017r. Ukazały się dwie płyty zespołu: dwupłytowy audiobook Marcina Świetlickiego pt. „Drobna zmiana” (Wydawnictwo a5) oraz „Siedmiościan” (Fundacja na rzecz kultury im. Tymoteusza Karpowicza). „Drobna zmiana” to pierwsza na świecie książka do słuchania, zarejestrowana na żywo z udziałem improwizującego zespołu i publiczności. Z kolei płyta „Siedmiościan” zawiera, obok autorskich kompozycji, szereg zaskakujących muzycznych reinterpretacji (m.in. „Mmmorderstwo” czy „Przysiadalność”). W nagraniach gościnnie wzięli udział legendarny trębacz Antoni Ziut Gralak oraz aktorka i germanistka Julia Kamińska. Płyta uzyskała notę TopNote magazynu JazzPRESS oraz została jedną z pięciu płyt roku 2017 wg magazynu Playboy. W latach 2019 i 2020 zespół wystąpił na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.