SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Tancerz i trener Adrian Dobrowolski obok jego młodzi podopieczni z dyplomami. Obok tańcząca para
10/2021

Pobierz PDF

TANIEC POWINIEN BYĆ DOBRĄ ZABAWĄ

Rozmawiamy z Adrianem Dobrowolskim – tancerzem klasy S w stylu standardowym i latynoamerykańskim, dyplomowanym instruktorem tańca, członkiem Polskiego Towarzystwa Tanecznego.


Sylwia Góra: W którym momencie był Pan pewien, że taniec to ta właściwa droga?


Adrian Dobrowolski: Szczerze mówiąc, dopiero w dorosłym życiu, kiedy miałem dwadzieścia kilka lat. W kategoriach dziecięcych to była przede wszystkim pasja i dobra zabawa. Oczywiście moje dobre i wysokie osiągnięcia zawsze mnie dodatkowo motywowały do jeszcze cięższej pracy.


Gdzie Pan rozwijał swoje taneczne umiejętności?


Idąc przez taneczne życie, miałem po drodze kilku trenerów i szkoleniowców, zarówno w Częstochowie, jak i w Warszawie czy w Starogardzie Szczecińskim. Byli to w tamtych czasach topowi trenerzy w naszym kraju.


Miał Pan swoich tanecznych idoli?


Oczywiście, że tak, do tej pory niewiele się zmieniło i ci idole nadal mają wielką wartość. Jeśli chodzi o tańce standardowe, to największymi guru są dla mnie: Marcus Hilton, Dmitry Zharkov i Olga Kulikova, a w tańcach latynoamerykańskich oczywiście Bryan Watson i Carmen oraz Hans Galke.


W tańcu ważniejszy jest talent czy pracowitość?


Myślę że po trochu jedno i drugie. Wiadomo, że jeśli ktoś jest niezwykle utalentowany, wszystko przychodzi mu łatwiej, szybciej, pewne rzeczy jest w stanie wytrenować. Jeśli natomiast jest bardzo pracowity, a ma mniej talentu, też może być w przyszłości mistrzem, tylko czeka go więcej pracy. Dzięki programom, takim jak na przykład „Taniec z gwiazdami” w Polsce zrobiło się głośno o tańcu.


Jak Pan ocenia takie formy promocji?


Jestem jak najbardziej na tak. Program, o którym pani wspomniała, promuje taniec użytkowy. Zdecydowanie można było zauważyć wzrost chętnych na kursy tańca - jest to efektem takich programów. Z kolei „You Can Dance” doskonale promuje taniec dla dzieci i różne jego formy.


Odnosi Pan sukcesy zarówno jako tancerz, jak również jako trener innych par. Czy można jakoś porównać satysfakcję z własnej wygranej i zwycięstw swoich podopiecznych?


To są po prostu etapy w życiu każdego z nas. Najpierw osiągamy sukcesy sami – jako zawodnicy – a później, jeśli młody trener jest zdeterminowany, osiągnie sukcesy z parami.


Czy posiadanie własnej szkoły tańca było Pana marzeniem, planem od początku przygody z tańcem?


Ja i moja żona – Marta Dobrowolska – mamy na koncie kilka spektakularnych sukcesów jako zawodnicy na arenie oraz parkiecie Polski i Europy, ale nasze największe sukcesy zdecydowanie osiągamy jako trenerzy. Zgromadziliśmy już w naszym portfolio wielokrotnych mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych, finalistów Pucharów Polski, Europy czy finalistów Mistrzostw Świata. To motywuje i umacnia nas jako trenerów jeszcze bardziej.


Czym powinny się kierować osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z tańcem?


Na pewno powinny spróbować na początku kilku form tańca i po jakimś czasie wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie, tę, w której dana osoba poczuje się najlepiej, najbardziej wyjątkowo, w której będzie się spełniać i mieć świetną zabawę.


Czy ma Pan jakąś radę, jak zachęcić ludzi do nauki tańca?


Jeżeli chodzi o naszą szkołę tańca – Dobrowolscy – wystarczy się zapisać na zajęcia próbne. Uważam, że mamy dobre podejście i doświadczenie w motywowaniu ludzi do tańca, a przede wszystkim stawiamy na naukę tańca poprzez super zabawę. Wszyscy nasi klienci, tancerki i tancerze czują się u nas swobodnie, spędzają w fajny sposób czas, tańcząc do pięknej muzyki, w przestronnych, w pełni klimatyzowanych salach. Dla nas uśmiech i zadowolony klient to podstawa i tego się trzymamy.


Jakie ma Pan plany na najbliższą przyszłość?


Cały czas realizujemy się jako trenerzy, szkoleniowcy, choreografowie tańca towarzyskiego, ale rozszerzamy również coraz bardziej naszą ofertę o tańce użytkowe np. bachata, meregue, salsa cubana i czternaście innych tańców. Działamy też mocno, jeśli chodzi o pokazy naszych tancerzy na różnego typu imprezach okolicznościowych, zajmujemy się organizacją turniejów tańca – zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Mamy już na swoim koncie dziewiętnaście takich wydarzeń, teraz jesteśmy w trakcie przygotowań do największego turnieju tańca w naszym regionie. Już 9 października odbędzie się Puchar Polski w klasach C, B i A oraz Poraj Ultex-Pol Cup 2021. Będzie to prawdziwy festiwal tańca, zapraszamy wszystkich do Poraja koło Częstochowy. Na przyszły rok mamy
jeszcze większe ambicje i plany, czyli organizację jedynego w Polsce Grand Prix Polski PTT w 10 Tańcach Koziegłowy 2022 i Mikołajowy Festival Szkoły Tańca Dobrowolscy Częstochowa. Będą to wydarzenia na najwyższym poziomie. Miejmy nadzieję, że wszystko się uda. Oczywiście serdecznie zapraszamy do naszej szkoły wszystkie dzieci zainteresowane nauką tańca. Mamy różne formy taneczne: balet, taniec współczesny, hip-hop, mix taneczny. Dla każdego coś miłego. Zachęcamy rodziców do kontaktu z nami. Wszystkie informacje na stronie:www.dobrowolscytaniec.pl, a także na Facebooku i Instagramie.


full-HEADER_FACEBOOK_102021.jpg