SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Bronisław Huberman ze skrzypcami
11/2021

Pobierz PDF

BRONISŁAW HUBERMAN

Patron częstochowskiej Filharmonii to postać wybitna: skrzypek, pedagog, pisarz, działacz społeczny i polityczny, nieprzeciętna indywidualność, erudyta i humanista. Urodzony w naszym mieście, kształcony w europejskich stolicach, koncertujący na całym świecie. Polak, Żyd, Europejczyk. O tak genialnych osobowościach najlepiej jest opowiadać poprzez znaczące liczby. Poniżej prezentujemy jedną z propozycji takiej opowieści o Bronisławie Hubermanie.


139 lat temu urodził się w Częstochowie Bronisław Huberman. Był synem kancelisty i pomocnika adwokata Jakuba (Jankiela) Hubermana oraz jego żony Aleksandry z domu Goldman. To ojciec odkrył w Bronisławie muzyczny talent.

7-letni Huberman daje pierwszy publiczny koncert w asyście orkiestry Warszawskiego Instytutu Muzycznego. Stołeczna prasa natychmiast okrzyknęła go mianem cudownego dziecka.


Z 1773 r. pochodzą skrzypce Stradivariusa, które młodemu wirtuozowi podarował Jan hrabia Zamoyski. Arystokrata był pod wrażeniem europejskiej kariery, jaką udało się osiągnąć Hubermanowi koncertującemu m.in. w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie, Brukseli i Paryżu. Huberman ma 14 lat, gdy w Wiedniu wykonuje Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa, w obecności kompozytora przyjmującego interpretację z zachwytem.


W dniu swoich 21. urodzin pochodzący z Częstochowy skrzypek został oznaczony przez Wielkiego Księcia Weimaru i Eisenach Medalem Sztuki i Nauki. Już w tak młodym wieku Huberman był zaliczany do grona najwybitniejszych wirtuozów swoich czasów.

Jedna Europa – mimo intensywnej kariery koncertowej, skrzypek znajduje również czas na działalność polityczną. Huberman był szczerym wyznawcą idei Paneuropy. Jego broszury „Moja droga do Paneuropy” oraz „Ojczyzna Europa”, wydane w dwudziestoleciu międzywojennym, opisywały integrację państw z zachowaniem poszanowania odrębności narodów, kreśliły ideę Europy bez granic zwiększających jedynie groźbę wojen i rodzących nienawiść.


Pod koniec lat 30. XX w. Huberman organizuje w Tel Awiwie Palestyńską Orkiestrę Symfoniczną, chcąc w ten sposób pomóc muzykom żydowskiego pochodzenia uciekającym z Europy przed rosnącym w siłę faszyzmem i antysemityzmem. Udaje mu się uchronić około 600 osób (symfoników i ich rodziny) przed prześladowaniem i śmiercią.


74 lata temu pochodzący z Częstochowy wirtuoz umiera w szwajcarskim Corsier-sur-Vevey.


12 edycji Międzynarodowego Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana udało się do tej pory zorganizować w częstochowskiej Filharmonii. Na festiwalu gościły najwybitniejsze muzyczne osobowości naszych czasów, takie jak: Joshua Bell, Vadim Repin, Evelyn Glennie, Midori, Mischa Maisky, Roby Lakatos, Shlomo Mintz.


9 lat temu Filharmonia Częstochowska oficjalnie otrzymała imię Bronisława Hubermana.


full-1200x400symfoniczna.jpg