SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Mężczyzna zasłania twarz filmowym klapsem
10/2019

Pobierz PDF

JAK SFILMOWAĆ CZĘSTOCHOWĘ?

Częstochowa na przestrzeni lat, jak każde duże miasto, zmienia się bardzo intensywnie. Czasami trudno nad tym zjawiskiem nadążyć. Dlatego warto zauważyć, że niemal od dwóch dekad tę ewolucję konsekwentnie dokumentują uczestnicy konkursu filmowego „Częstochowa w kadrze”.


Konkurs pojawił się w kilka lat po otwarciu OKF-u, w latach 90. ubiegłego wieku. Pomysłodawczyniami były pracowniczki kina: Małgorzata Stasikowska-Lis i Ewa Burdzicka (wówczas Pomorska). Na początku był to konkurs ogólnopolski, nie miał żadnych ograniczeń - ani tematycznych, ani czasowych. Miał za to hasło: „Teraz ja!”. Do częstochowskiego kina spływały wtedy filmy z całej Polski. Z czasem jednak, aby odróżnić częstochowski konkurs filmowy od innych, zmieniono jego formułę i tematykę. Postanowiono, że będzie on zbierał obrazy, których głównym motywem jest nasze miasto.


W tym roku konkurs organizowany jest już po raz osiemnasty. Mogą wziąć w nim udział filmowcy amatorzy, bez ograniczeń wiekowych. Regulamin nie dopuszcza natomiast udziału zawodowych twórców oraz absolwentów i studentów szkół filmowych. Tematyka filmów musi nawiązywać do hasła „Częstochowa w kadrze”. Organizatorom zależy na uzyskaniu oryginalnych, autorskich wypowiedzi na temat naszego miasta i życia mieszkańców Częstochowy. Dopuszczalne są różne formy wypowiedzi: fabuła, dokument, reportaż, wywiad, impresja, teledysk, pastisz itp. Konkurs ma uświadomić filmowcom-amatorom, że film jest przekazem, że można się dzięki niemu komunikować z ludźmi. Można w nim opowiedzieć o swoich uczuciach, poglądach, spostrzeżeniach. Zależy nam na tym, aby pojawiały się tu prace odbiegające od tych promocyjnych, pocztówkowych - mówi Małgorzata Stasikowska-Lis - Mogą być to filmy kręcone każdym sprzętem, nawet telefonem komórkowym. W naszym konkursie nie jest najważniejsza przewaga, jaką potrafi zapewnić doskonały sprzęt filmowy.


W jury tradycyjnie zasiądą Janusz Mielczarek (wybitny częstochowski fotografik, bardzo życzliwy młodym twórcom), Tadeusz Piersiak (kierownik nieistniejącego już kina Relax i jeden z założycieli naszego kina studyjnego) oraz przedstawiciel Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM. Do tego grona dołączy jeszcze przewodniczący jury – zawodowiec, związany z kinematografią polską. W ubiegłych latach byli to m.in.: Janusz Zaorski, Marek Piwowski, Xawery Żuławski, Waldemar Krzystek, Dariusz Gajewski, Lech Majewski, Leszek Wosiewicz, Jacek Bławut.


Warto wiedzieć, że wielu z laureatów konkursu związało swoje życie zawodowe z filmem. Najlepszym tutaj przykładem jest Michał Tkaczyński, pierwszy laureat konkursu - obecnie filmowiec i pedagog, którego wychowankowie dziś też chętnie biorą udział w konkursie. Poza tym warto wspomnieć związanego z Telewizją Wrocławską Pawła Popko i Cezarego Stoleckiego, cenionego operatora filmowego. Wśród laureatów są też twórcy doskonale znani na gruncie częstochowskim: Adam Bednarski, Kacper Zięba, Małgorzata Kozakowska, Grzegorz Nita, Michał Adamus, Bartek Osumek, Robert Nawrot, Michał Rumiński, Łukasz Mszyca, Jan Sętowski, Agata Lankamer, Artur Broncel, Sebastian Puchała, Mateusz Szkop.


W tym roku OKF ,,Iluzja” czeka na konkursowe zgłoszenia do końca października. Wszystkie nadesłane filmy zaprezentowane zostaną na otwartych, bezpłatnych pokazach. Twórcy filmów konkursowych rywalizować będą o I, II i III miejsce, a tym samym o nagrody pieniężne w wysokości 2 500 zł, 1 500 zł, 700 zł. Kartę uczestnictwa w konkursie można pobrać ze strony internetowej kina oraz magistratu, a także osobiście w biurze OKF ,,Iluzja”. Obrady jury odbędą się 16 listopada, a finał i wręczenie nagród – 17 listopada.


Magda Fijołek