SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Mężczyzna zasłania twarz filmowym klapsem
10/2019

Pobierz PDF

WIDZISZ, WIĘC JESTEŚ

Konkurs „Video ergo sum” to propozycja dla wszystkich, którym obraz filmowy jest bliski. I nieważne, czy lubią filmy kręcić, analizować, czy po prostu inspirować się nimi przy twórczości
plastycznej. Formuła konkursu jest tak szeroka, by zainteresować jak największe grono młodych ludzi kochających kino


Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie „Video ergo sum -Widzę, więc jestem”, którego głównym celem jest zainspirowanie do tworzenia m.in. „filmowych portretów własnych”. Dzięki temu każdy, kto zdecyduje się na udział w konkursie, będzie miał okazję do wyrażenia siebie właśnie poprzez obraz filmowy.


Czekamy na filmy, które ukazują różnorodność postrzegania rzeczywistości. Przy ocenie prac jury zwraca uwagę na oryginalny pomysł, wykonanie, wkład pracy oraz ogólne wrażenie artystyczne - wyjaśnia Ewelina Ignaszak-Stolarska, koorydynatorka konkursu. - Do nagrywania, szczególnie jeśli zaczynamy naszą przygodę z filmem, nadaje się każde urządzenie, które ma funkcję rejestracji wideo. Możemy nie wydać ani złotówki, by nagrywać i montować filmy.


Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: film, recenzja i plakat. Pierwsza dotyczy przygotowania krótkiego (maksymalnie 15-minutowego) materiału filmowego w dowolnym stylu czy gatunku, w pojedynkę lub w zespole liczącym maksymalnie trzy osoby. Może to być zarówno fabuła, dokument, reportaż lub teledysk. Technika wykonania również jest dowolna.


W przypadku kategorii recenzenckiej należy pamiętać, aby to była recenzja filmu z listy przygotowanej przez organizatora. Recenzja może więc dotyczyć m.in. „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, „Patersona” Jima Jarmuscha czy też„Marsjanina”Ridleya Scotta. Podobnie jest z kategorią plakatową. To znaczy, do tego samego zestawu filmów należy zaprojektować prace, wykonane w dowolnej technice plastycznej czy graficznej, oraz wysłać je do ROK-u w formie drukowanej. W przypadku recenzji i plakatów autorem prac może być wyłącznie jedna osoba.


„Video ergo sum”jest skierowany do osób zajmujących się filmem amatorsko, a więc osób, które nie są uczniami lub absolwentami szkół filmowych, które nie zajmują się zawodowo projektowaniem graficznym czy też pisaniem recenzji filmowych. Dlatego jest to świetna okazja dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w filmowaniu, przygotowywaniu plakatów czy pisaniu recenzji. Zmagania z innymi uczestnikami konkursu oraz ocena profesjonalnego jury - które weźmie pod uwagę pomysłowość i oryginalność, technikę i styl wykonania, a także wartość merytoryczną prac - z pewnością pozwolą zweryfikować własne umiejętności.


W poprzednich latach największą popularnością cieszyły się kategorie filmu i recenzji. Najwięcej filmów to teledyski lub impresje będące zapisem subiektywnych wrażeń i przeżyć, zrealizowane w stylu artystycznym bądź publicystycznym, pojawia się też sporo form dokumentalnych, czy też filmów zrealizowanych metodą animacji poklatkowej. W wielu utworach można było doszukać się inspiracji kinem autorskim - dodaje Ignaszak-Stolarska.


Termin zgłoszeń do konkursu mija 31 października 2019 r. Wystarczy tylko przygotować pracę zgodnie z wymogami opisanymi w regulaminie oraz przesłać ją razem z wypełnioną kartą zgłoszeniową na adres ROK-u z dopiskiem„konkurs filmowy Video, ergo sum”. Recenzje filmowe można wysyłać mejlowo. Następnie jury konkursowe oceni prace, a uroczyste ogłoszenie wyników oraz pokaz nagrodzonych filmów nastąpi 22 listopada 2019 r. o godzinie 18.00 w Galerii Art-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury. Do wygrania są nagrody pieniężne w wysokości 700, 500 i 300 złotych za kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce.


Regulamin i karty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie internetowej organizatora konkursu, czyli Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie: rok.czestochowa.pl. Szczegółowe informacje można uzyskać również pod adresem: film@rok.czestochowa.pl oraz pod numerem telefonu: 34 366 59 65.


Michał Wilk