SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Dwóch tancerzy na tle 100 dolarowego banknotu i napis "Metro"
11/2019

Pobierz PDF

CZAS NA METRO

11 listopada, w Hali Sportowej Częstochowa czeka nas wyjątkowe widowisko muzyczne, z udziałem najlepszych artystów teatru Buffo. Musical „Metro” to opowieść o marzeniach, rozczarowaniach, pasji, zdradzie, młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza. Przede wszystkim jednak jest to klasyczna historia miłosna, wypełniona popisami tanecznymi, akrobatycznymi i wokalnymi.


Musical „Metro” stał się pierwszym w Polsce „kultowym” wydarzeniem teatralnym. Żadne inne polskie przedstawienie dramatyczne, komediowe, operowe, operetkowe, kabaretowe czy rewiowe nie osiągnęło pułapu dwóch tysięcy wystawień, żadne nie było obejrzane przez prawie dwa miliony widzów. „Metro” to równocześnie olbrzymi sukces frekwencyjny i artystyczny. To optymistyczna historia grupy młodych ludzi, którzy opowiadają o swoich marzeniach, a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt jest tych marzeń spełnieniem. Uliczni grajkowie, śpiewacy i tancerze wystawiają na podziemnych peronach metra spektakl dla pasażerów. Jego twórcą i animatorem jest Jan, dla którego metro jest domem, a underground – sposobem na życie. Spektakl budzi sensację, a młodzi artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze.


Widzimy więc na scenie pasję i entuzjazm, taniec i śpiew, jakiego nie znał polski teatr. Jest tam miłość, szaleństwo i młodość. I to wszystko sprawia, że granica między teatrem a rzeczywistością staje się płynna, akcja spektaklu zdaje się wykraczać daleko poza teatralne foyer... Ta niezwykle ekscytująca historia chwyta za serce każde kolejne pokolenie widzów. 11 listopada w Częstochowie wystąpią: Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz, Mariusz Czajka, Artur Chamski, Jerzy Grzechnik, Natalia Srokocz, Natalia Kujawa, Maria Tyszkiewicz, Mateusz Jakubiec, Aleksandra Zawadzka, Łukasz Trautsolt, Paweł Orłowski, Iga Ryś, Nina Major, Błażej Ciszek, Dominik Ochociński, Ela Wilczyńska, Marcin Tyma, Magdalena Dąbkowska i inni. Za libretto i teksty piosenek „Metra” odpowiadają Agata i Maryna Miklaszewskie, za muzykę Janusz Stokłosa, a scenariuszem, choreografią i reżyserią zajął się oczywiście Janusz Józefowicz.


Oprac. af