SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Aktorzy Agata Ochota i Waldemar Cudzik po otrzymaniu nagrody
11/2019

Pobierz PDF

I EDYCJA NAGRODY TEATRALNEJ PREZYDENTA MIASTA CZĘSTOCHOWY

Pomysł ustanowienia wyróżnienia zrodził się w kwietniu 2018 roku podczas spotkania prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka z załogą częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. Ideą Nagrody jest doroczne honorowanie wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki scenicznej zarówno w przypadku profesjonalnych artystów, jak i w nurcie tzw. teatru offowego. Celem ustanowienia Nagrody jest również promocja marki Częstochowy jako ważnego ośrodka teatralnego, z jedynym instytucjonalnym teatrem w subregionie północnym województwa śląskiego.


Nagroda posiada wymiar finansowy, ponadto każdy z laureatów otrzymuje „Częstochowskiego Galla” - statuetkę autorstwa artystki rzeźbiarki Małgorzaty Hejduk. Projekt statuetki nawiązuje do architektury budynku częstochowskiego Teatru, a przyjęta nazwa - do nazwiska Iwo Galla, jednej z najwybitniejszych postaci w historii teatru polskiego, w latach 1932-1935 dyrektora Miejskiego Teatru Kameralnego w Częstochowie (w 2012 roku Scenie Kameralnej Teatru im. Adama Mickiewicza nadano imię Iwo Galla).


19 września bieżącego roku odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy za sezon artystyczny 2018/2019. Kapituła obradująca w składzie: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, dr Joanna Warońska, Zuzanna Suliga, Tadeusz Piersiak, Magdalena Woch i Aleksander Wierny poddała swej ocenie pięć spektakli zgłoszonych zgodnie z wymogami regulaminu Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy. Podsumowując dyskusję dotyczącą kategorii „najlepsza rola żeńska” i „najlepsza rola męska”, członkowie Kapituły jednogłośnie wyrazili przekonanie, iż cały Zespół Aktorski Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie to zespół o dużym potencjale artystycznym, w istotny sposób stanowiący o wartości i wizerunku rodzimej sceny.


Zgodnie z rekomendacjami Kapituły, zaakceptowanymi przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, laureatami Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy za sezon artystyczny 2018/2019 zostali:


• w kategorii „Najlepsza rola żeńska w premierowym w sezonie artystycznym 2018/2019 spektaklu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie” - Agata Ochota za rolę Pani Venable w spektaklu „Nagle, zeszłego lata” Tennessee Williamsa, w reżyserii Krzysztofa Knurka;


• w kategorii „Najlepsza rola męska w premierowym w sezonie artystycznym 2018/2019 spektaklu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie” - Waldemar Cudzik za rolę Merkina w spektaklu „Poniżej pasa” Richarda Dressera, w reżyserii André Hübnera-Ochodlo;


• w kategorii„Twórca związany ze środowiskiem teatralnym Częstochowy” - Wojciech Kowalski za reżyserię i aktorstwo w spektaklu„Miłość - uwolnić słowa”.


Uroczystość wręczenia Nagród odbyła się 20 października w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Statuetką „Częstochowski Gall” uhonorowana została także Magdalena Piekorz - dyrektor artystyczna częstochowskiego Teatru, za reżyserię spektaklu„Czyż nie dobija się koni?”, wybranego w plebiscycie publiczności„Spektaklem Sezonu 2018/2019”.


Agnieszka Lipińska