SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Aktorka Magdalena Cielecka i wiolonczelista Michał Pepol -
11/2019

Pobierz PDF

POŚWIATOWSKA PO RAZ 40

Ponad tysiąc zgłoszonych wierszy, koncert Małgorzaty Bańki, spektakl muzyczny z Magdaleną Cielecką - tak w skrócie zapowiada się jubileuszowy konkurs poetycki im. Haliny Poświatowskiej i towarzyszące mu wydarzenia. Zdecydowanie jest na co czekać.


Halina Poświatowska z całą pewnością należy do poetyckiego kanonu, który po prostu wypada znać. Szczególną popularnością cieszy się ona w rodzinnym mieście. W Częstochowie działa Dom Poezji - czyli muzeum poświęcone jej osobie i twórczości – oraz, od czterdziestu pięciu lat, odbywa się tutaj konkurs poetycki jej imienia.


Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej powstał z inicjatywy kłobucko-częstochowskiej grupy poetyckiej im. Władysława Sebyły i to właśnie w Kłobucku, w 1974 roku, odbywały się pierwsze wydarzenia literackie związane z konkursem. Obecnie - od 1991 roku - głównym organizatorem imprezy jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.


Konkurs obchodzi więc w tym roku swój jubileusz. Już po raz czterdziesty poetki i poeci z całego kraju zmierzą się na strofy i wersy w dwóch kategoriach: „debiut” i „po debiucie”. Warto przypomnieć, że konkurs im. Poświatowskiej jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów poetyckich w kraju. Brali w nim udział znani poeci i krytycy literaccy, wśród których można wymienić chociażby: Juliana Kornhausera, Jacka Podsiadło, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Urszulę Kozioł, Martę Podgórnik, Dariusza Sośnickiego, Jacka Dehnela, czy Marcina Świetlickiego.


Wyniki tegorocznej edycji poznamy na początku listopada, a werdykt z pewnością nie będzie należał do najłatwiejszych. Przede wszystkim dlatego, że organizatorzy otrzymali ponad 1000 utworów od ponad 200 autorek i autorów. Jury stoi więc przed nie lada wyzwaniem. A w tym roku tworzą je: Joanna Orska - krytyczka literacka, historyczka literatury, pracująca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Wojciech Kass - poeta, eseista, autor kilkunastu książek poetyckich, redaktor związany z dwumiesięcznikiem literackim „Topos”oraz Marcin Sendecki - poeta, dziennikarz,
krytyk literacki.


Podstawowymi założeniami programowymi konkursu są: umożliwienie konfrontacji twórczości poetyckiej oraz integracja środowisk literackich. Dlatego tak ważne są wszelkie wydarzenia towarzyszące konkursowi, które często łączą literaturę z innymi działaniami artystycznymi. I tak, 8 listopada w ROK-u odbędzie się spotkanie z jurorami konkursu oraz koncert zatytułowany „Poświatowska. Właśnie kocham”, w wykonaniu pianistki, kompozytorki i wokalistki - Małgorzaty Bańki. 9 listopada, w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się uroczystość wręczenia nagród tegorocznym laureatom konkursu. Wydarzeniem towarzyszącym będzie inspirowany wystawą „Syrena herbem twym zwodnicza” i nowelą Franza Kafki spektakl muzyczny „Milczenie syren”. Wystąpią w nim, doskonale znana fanom polskiego kina i teatru, Magdalena Cielecka oraz wiolonczelista Michał Pepol - członek Royal String Quartet - który jest zarazem scenarzystą i reżyserem widowiska.


Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne zaproszenia. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie ROK-u: rok.czestochowa.pl.


mw