SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Typograficzna reklama Juromanii i fotografia rekonstruktorów w historycznych mundurach
9/2019

Pobierz PDF

JUROMANIA

Juromania, czyli Święto Szlaku Orlich Gniazd, to oryginalny pomysł na wypromowanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i przedłużenie sezonu turystycznego.


Impreza, która zadebiutowała w zeszłym roku, przenosi uczestników w średniowieczne klimaty jurajskich zamków i warowni. Pobudza wszystkie zmysły podczas turniejów rycerskich, pokazów historycznych, w regionalnej kuchni czy na licznych warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Na aktywnych czekają wspinaczki pod okiem instruktorów, rajdy i wycieczki z przewodnikiem. W tym roku Juromania zostanie oficjalnie zainaugurowana 20 września, właśnie w Częstochowie.


Na Placu Biegańskiego, od godz. 17.00 do 20.00 odbywać się będzie piknik historyczny. W jego ramach zobaczymy m.in. pokazy mody, musztry, tańców i walk rycerskich. Dodatkowo, na terenie parafii Św. Jakuba, rozbity zostanie średniowieczny obóz, który będzie udostępniony do zwiedzania. W kulminacyjnym momencie imprezy, około godz. 19.00, na ustawionym specjalnie na potrzeby Juromanii telebimie zostanie zainicjowane odliczanie do symbolicznego startu Święta Szlaku Orlich Gniazd. Zanim jednak wyruszymy w dalszą trasę, odwiedzając kolejne przystanki tegorocznej Juromanii, warto poczekać do zachodu słońca. Po zapadnięciu zmroku bowiem, na Placu Biegańskiego, swój pokaz zaprezentuje grupa tańcząca z ogniem.


Pełen program tegorocznego Święta Szlaku Orlich Gniazd, można znaleźć na stronie: juromania.pl