SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kontrabas leżący w cieniu
9/2019

Pobierz PDF

BAROK, ROCK I ELEKTRONIKA

Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów zapewni w tym roku spotkanie wielu muzycznych światów, ponieważ poza kompozycjami Bacha, Góreckiego czy Twardowskiego usłyszymy inspirowane muzyką barokową elektroniczne improwizacje duetu Fisherboyz czy też rockowo-jazzowe aranżacje w wykonaniu zespołu Michała Walczak.


O atrakcyjności niebanalnego połączenia muzyki dawnej ze współczesnym jazzem, rockiem i elektroniką będzie można przekonać się podczas VIII Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów. W tym roku odbędzie się on od 27 do 29 września, tuż po inauguracji 75. jubileuszowego sezonu artystycznego 2019/2020 w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.


I tak, pierwszego dnia w programie festiwalu znalazł się „Koncert w dawnym stylu”, w którym Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej oraz Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum zaprezentują dzieła trzech znakomitych kompozytorów. Wśród nich znajduje się oczywiście przedstawiciel rodziny Bachów, a dokładnie najwybitniejszy i najbardziej rozpoznawalny - Johann Sebastian Bach. Publiczność zebrana w sali koncertowej Filharmonii będzie mogła wówczas wysłuchać wykonania powstałej w pierwszej połowie XVIII wieku „Mszy A-dur” BWV 234. W czasie piątkowego koncertu pojawią się także kompozycje współczesne, choć sięgające do muzyki dawnej. Chociażby nawiązujące do stylu muzyki renesansowej, zawierające pierwiastki polskich pieśni ludowych, „Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową” (1963 r.) Henryka Mikołaja Góreckiego, czy też „Tryptyk mariacki” (1973 r.) oraz „Koncert staropolski” (1987 r.) Romualda Twardowskiego, którego twórczość charakteryzuje się muzycznymi reminiscencjami z dawnych epok i nawiązaniami do muzyki religijnej.


Tego wieczoru za pulpitem dyrygenta stanie Janusz Siadlak, a całość poprowadzi Małgorzata Janicka-Słysz z Akademii Muzycznej w Krakowie. Usłyszymy również głosy solistów: Pauli Maciołek (sopran), Agnieszki Monasterskiej (alt), Jakuba Pawlika (tenor) i Jacka Ozimkowskiego (bas). Z kolei spotkanie ze współczesnością, a nawet nowoczesnością - bo z muzyką elektroniczną - czeka na publiczność drugiego dnia festiwalu, w sobotę. Wówczas w Klubie Kawy i Muzyki „Szafa Gra” będzie można wysłuchać „Seconda Pratica. Live Act”, czyli koncertu łódzkiego duetu Fisherboyz. Tworzący go Piotr Matula i Maciej Milczarek wykonają performance w formie improwizowanego koncertu, który połączy w sobie przestrzeń muzyki elektronicznej z barokowymi inspiracjami. Panowie mają na swoim koncie już wiele występów, które w niebanalny i oryginalny sposób spajały to, co z pozoru nieprzystawalne, również jeśli chodzi o sztuki wizualne.


Festiwal zamknie powrót do muzyki klasycznej, tym razem jednak w odcieniach rocka i jazzu. W sali kameralnej Filharmonii, podczas koncertu zatytułowanego BaROCK&ROLL, zespół Michała Walczaka - Electric Often Hides - zaprezentuje zestaw najsłynniejszych motywów barokowych, w rockowych i jazzowych aranżacjach. Obok Walczaka (gitary) na scenie wystąpią jeszcze: Paweł Surman (trąbka), Jakub Łępa (saksofon tenorowy), Jędrzej Tukaj (instrumenty perkusyjne), Bartek Bednarek (gitara basowa) i Frank Parker (perkusja).


Więcej szczegółowych informacji na temat tegorocznego Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów oraz dokładny program wydarzenia można znaleźć na stronach internetowych Filharmonii Częstochowskiej: filharmonia.com.pl oraz Chóru Collegium Cantorum: collegiumcantorum.com


mw