SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Logo 16. Nocy Kulturalnej i księżyc w pełni na fioletowym tle
9/2019

Pobierz PDF

ROZGWIEŻDŻONE NIEBO NOCY KULTURALNEJ

Dziesiątki, setki, a nawet tysiące - tyle gwiazd możemy zaobserwować, patrząc na nocne niebo. Jeśli jednak spojrzymy na niebo i gwiazdy w pewnym konkretnym momencie i miejscu, to zobaczymy coś, co odbija się na nieboskołonie tylko w jednym mieście na świecie – w Częstochowie.


Tej jednej nocy na niebie nad Częstochową pojawiają się tajemnicze rozbłyski, a w środowisku kulturalnym dochodzi do niezwykłego zjawiska. Tysiące ludzi, wiedzionych niepohamowanym impulsem zobaczenia i usłyszenia czegoś ciekawego, wychodzą na ulice i przemierzają miasto w mniej lub bardziej zorganizowanych grupach. Poruszają się w sobie wiadomych kierunkach, przechodzą z miejsca na miejsce, zatrzymują się na chwilę lub na nieco dłużej. I robią tak przez kilkanaście godzin w ciągu całej nocy.


Dzieje się to pod wpływem wyjątkowej, występującej raz w roku koniunkcji, czyli związku liczby imprez kulturalnych z godzinami ich występowania. W ciągu kilkunastu (w tym roku ponad dwunastu) godzin odbywa się mnóstwo (około setka) różnych wydarzeń. Zjawisko to nazywa się Noc Kulturalna i tym razem wypada pomiędzy 7 a 8 września.


Noc Kulturalna jako jedyna impreza w Częstochowie oferuje tak wiele punktów programu - mówi Paulina Szczubidło, koordynatorka 16. Nocy Kulturalnej. - Wyróżnia ją również to, że tworzy ją mnóstwo ludzi - dziesiątki organizatorów, animatorów i wolontariuszy, tysiące uczestników. Cieszy nas, że włączają się w to również osoby młode - dzięki temu Noc ma tak szczególny wymiar.


Warto więc zaznaczyć tę datę w kalendarzu, wyspać się na zapas i na początku września przyjechać do Częstochowy. A kiedy już dotrzemy na miejsce, można zachować się na dwa sposoby: żywiołowo, dając porwać się wartkiemu nurtowi wydarzeń, lub też zachowawczo, trzymając na podorędziu gotową listę punktów programu, dzięki której podróż po nocnej mapie kulturalnej będzie bardziej skoordynowana.


Wybór pozostaje kwestią indywidualną. Ale bez względu na podjęte decyzje warto zwrócić uwagę na charakterystyczne obszary występowania dużych skupisk imprezowych gwiazd. Niewątpliwie należą do nich: konstelacja muzyki (Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet, Kasia Lins, Santabarbara, Bohater), gwiazdozbiory kina i teatru (maraton filmów Jima Jarmuscha; spektakle „Szał Time 2, czyli jak zostałam lesbijką”,„Pięć pestek z pomarańczy”), tańca (zawody Dance Battle), literatury (spotkania z Anną Janko, Pauliną Pidzik), sztuk plastycznych (wystawa w galerii Iron Oxide, działania w Galerii Relax, wystawa plakatów Macieja Polaka, wystawa „Ku gwiazdom”), warsztatów (dubbing filmowy, tworzenie matryc drukarskich), gier i zabaw (strefa retro gier wideo, planszówki, gry podwórkowe). Dodajmy do tego wydarzenia dla dzieci („Autobus pełen bajek”,„Pinokio”), wydarzenia graniczne (taperka duetu Fisherboyz do radzieckiego filmu dokumentalnego) oraz wiele obiektów trudnych do zidentyfikowania, a to i tak stworzy znikomą namiastkę całości.


Program jest bardzo zróżnicowany. Obok wielkich gwiazd pojawiają się te mniejsze, a obok dużych wydarzeń odbywają się też te bardziej kameralne. Zatem w ciągu jednej nocy, mając tylko jeden karnet, możemy zobaczyć tak wiele. To pozwala poczuć magię tego wydarzenia - dodaje Szczubidło.


A wszystko to za jedyne 17 złotych. W tym roku bowiem tyle kosztuje karnet, uprawniający do wstępu na wszystkie wydarzenia. Można go kupić stacjonarnie w kilku punktach sprzedaży lub przez Internet (trzeba tylko pamiętać o odebraniu odpowiedniej opaski) - zarówno przed, jak i w trakcie imprezy. Warto też pamiętać, że środki pochodzące ze sprzedaży karnetów w tym roku zasilą budżet przyszłorocznej edycji. Zatem im nas więcej teraz, tym większa impreza za rok. A przecież kosmos wciąż się rozszerza. Noc Kulturalna też powinna.


Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie noc.czestochowa.pl oraz na stronach 24-25 naszego miesięcznika.


mw