SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

CGK 3/2020

Pobierz PDF

Osiem kobiet po raz ósmy

8 marca to data wyjątkowa, również w środowisku artystycznym. Rozpoczyna się wówczas w Częstochowie wystawa „8 Kobiet”. A w tym roku odbędzie się 8. edycja wydarzenia.


W niedzielny wieczór, 8 marca, osiem wybitnych i utytułowanych artystek zaprezentuje swoją twórczość w ramach Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „8 Kobiet”, organizowanej przez Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Doskonałość, nieskończoność i równowaga, ukrywające się pod symboliką ósemki, z pewnością znajdą odzwierciedlenie w prezentowanych w Konduktorowni obrazach. Zaproszone do współtworzenia wystawy artystki przedstawią przykłady malarstwa abstrakcyjnego i z pogranicza abstrakcji, choć nie zabraknie też miejsca dla nawiązań do malarstwa figuratywnego czy krajobrazowego.


Od samego początku wystawa „8 Kobiet” prezentuje sztukę tworzoną szczerze, z autentycznej potrzeby serca. Jest programowo neutralna. Autorki wybierają prace, które w danej chwili są dla nich najważniejsze – tłumaczy pomysłodawczyni i kuratorka wszystkich edycji wystawy, Małgorzata Stępniak.


Ekspozycji towarzyszy zazwyczaj określona myśl przewodnia. Może łączyć prezentowane dzieła, lecz zdarza się też, iż odnosi się do „zakorzenienia” autorek prezentowanych prac. I tak, mogliśmy dotąd oglądać na przykład tkaniny artystyczne, papier unikatowy, malarstwo abstrakcyjne, ale również twórczość absolwentek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych czy artystek pochodzących z Częstochowy, mieszkających i tworzących poza miejscem urodzenia. Tegoroczna ekspozycja będzie prezentacją malarstwa współczesnego.


W 2020 roku na liście ośmiu kobiet zaproszonych do współtworzenia częstochowskiej wystawy znajdują się malarki wywodzące się z różnych artystycznych środowisk: Katarzyna Banaś, Tamara Berdowska, Renata Bonczar, Agata Czeremuszkin-Chrut, Jolanta Jastrząb, Małgorzata Jastrzębska, Justyna Warwas i Ewa Zawadzka.


Ale „8 Kobiet” to nie tylko prezentacja twórczości. Jak wyjaśnia kuratorka wystawy, wydarzenie ma również charakter artystyczno-towarzyski: zdarza się, że artystki widzą się po raz pierwszy właśnie na wernisażu. Nawiązują się nowe znajomości i rzyjaźnie. Spotkanie bardzo często skutkuje powstaniem nowych, ciekawych projektów artystycznych. O tym, jak to będzie wyglądało podczas bieżącej edycji, przekonamy się już na początku marca. Warto dodać, że wystawie towarzyszy katalog oraz tekst krytyczny, którego autorem w tym roku jest historyk i krytyk sztuki, Bogusław Deptuła.


Wystawa „8 Kobiet” to cykliczna prezentacja dzieł z zakresu szeroko rozumianych sztuk wizualnych. Do tej pory odbyło się siedem częstochowskich edycji oraz krakowska edycja specjalna. Tytuł wystawy nawiązuje do filmu François Ozona, a data wernisażu, czyli 8 marca, jest od samego początku świadomym wyborem organizatorów.


mw