SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Goście akcji "Aleje - tu się dzieje!": pisarka Katarzyna Surmiak-Domańska, fotograf Adam Brzoza, dziennikarz Stanisław Janicki i aktorzy teatru A. Mickiewicza podczas spektaklu "Łysa śpiewaczka"
8/2019

Pobierz PDF

SIERPIEŃ W ALEJACH

Wakacje mają się powoli ku końcowi i kończy się tegoroczna odsłona cyklu „Aleje – tu się dzieje!”. Dlatego warto dokładnie wczytać się w kalendarium sierpniowych atrakcji, by nic nam nie umknęło. Czeka nas moc muzycznych, teatralnych, filmowych i literackich przeżyć. Kulturalny finał lata.


W sierpniu blok spotkań literackich w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!” zapowiada się bardzo nietypowo, bo będzie on zdominowany przez non-fiction, w odcieniach filmowym, historycznym i muzycznym. 2 sierpnia czeka nas spotkanie wokół biografii reżysera m.in. „Przypadku”, „Dekalogu”, „Podwójnego życia Weroniki” i „Trzech kolorów” - „Kieślowski. Zbliżenie”. Jej autorka, Katarzyna Surmiak-Domańska stworzyła pełen niuansów reporterski portret artysty, który mimo spektakularnego sukcesu zmagał się z widmem niespełnienia. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o tym, dlaczego Kieślowski jako wybitny dokumentalista wybrał w końcu kino fabularne? Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy wieszczyli koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces oraz dlaczego świat końca dwudziestego wieku chciał w nim widzieć proroka? Tydzień później w Częstochowie pojawi się Aleksandra Boćkowska. Jej najnowszy reportaż, „Można wybierać” to opowieść o 4 czerwca 1989 roku – o dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z perspektywy niedużych miast i drobnych spraw. Natomiast 23 sierpnia bohaterką spotkania będzie Urszula Dudziak oraz jej książki „Wyśpiewam wszystko” i „Wyśpiewam Wam Więcej”. Te wydawnictwa to niesamowite historie powstałe dzięki pamiętnikom pisanym przez artystkę od wczesnych lat jej młodości. Opowieści, przez które przetaczają się niezwykłe osobowości, takie jak Jerzy Kosiński, Miles Davis, Sting, Herbie Hencock i wielu, wielu innych. Historia życia, podróży artystki, jej życie w Polsce, a potem przez 20 lat w Nowym Jorku. To książki, dzięki którym poznajemy historie współczesnego jazzu, ale także wspaniałą kobietę.


Na finał wakacji zapraszamy również do kina. Najpierw, 1 sierpnia, w OKF Kino „Iluzja”, będzie można zobaczyć historię inspirowaną sekretną misją słynnego kuriera z Warszawy, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, czyli film Władysława Pasikowskiego „Kurier”. Po seansie czeka nas spotkanie z Jarosławem Kurskim, pierwszym zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i autorem książki „Kurier Wolności – Jan Nowak – Jeziorański”. Z kolei 22 sierpnia do Częstochowy przyjedzie Stanisław Janicki - polski pisarz, dziennikarz, scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina. Przez lata był on związany z miesięcznikami „Film” i „Kino” oraz przede wszystkim tworzył dla TVP kultowy program„W starym kinie”. Spotkaniu towarzyszyć będą projekcja fragmentu jego programów oraz pokaz filmu „Antek Policmajster” z roku 1935, w reżyserii Michała Waszyńskiego.


Fani teatru z pewnością szykują się już na kolejny plenerowy spektakl Teatru im. Adama Mickiewicza. 30 sierpnia, na Placu Biegańskiego, będzie można zobaczyć słynną „Łysą śpiewaczkę” Ionesco w wykonaniu częstochowskich aktorów. W niezwykły świat teatru absurdu wprowadzą nas: Marta Honzatko, Agata Ochota, Sylwia Oksiuta-Warmus, Maciej Półtorak, Adam Hutyra i Adam Machalica.


Bardzo interesująco zapowiada się również sierpniowe spotkanie z fotografem. 16 sierpnia, w Odwachu, o swoich zdjęciach opowiadał będzie Adam Brzoza. Zakopiańczyk, pasjonat gór i przyrody. Cała przygoda z fotografią zaczęła się u niego od gór i większość zdjęć została wykonana właśnie tam, ale jest on także twórcą wyjątkowych zdjęć przybliżających odbiorcom różne zakątki świata (Indie, Nepal, Skandynawia, cała Europa). Jego fotografie ukazywały się m.in. w: „National Geographic”, „Traveler”, „TATRACH”, „Newsweeku”, „Zwierciadle”, „Kaleidoscope”i „Inspire”.


Oczywiście w sierpniu nie zabraknie również koncertów (w tym miesiącu zagrają m.in. Justyna Królak Quartet, Coffee&Cigarettes, 7A Blues, Tortuga), warsztatów, spacerów i atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta. Pełen program atrakcji można znaleźć w naszym kalendarium i na stronie: aleje.czestochowa.pl.


oprac. af