SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Plansze z komiksów o smerfach
8/2019

Pobierz PDF

60. URODZINY SMERFÓW W BIBLIOTECE

W 1958 r. Pierre Culliford, belgijski ilustrator i autor komiksów, pracujący pod pseudonimem Peyo, pisząc kolejny komiks z serii „Johan i Sójka”, nie wiedział jeszcze, że stworzone na potrzeby tego zeszytu postacie drugoplanowe staną się tak popularne. To właśnie w tej opowieści zadebiutowały małe stworzenia nazwane przez autora Smerfami.


Niebieskie ludziki, które czytelnicy ujrzeli po raz pierwszy 23 października 1958 r. w odcinku „Flet z sześcioma otworami”, spotkały się z tak życzliwym przyjęciem, że rysownik zdecydował się poświęcić im odrębną serię komiksów. Żyjący w lesie bohaterowie bardzo szybko podbili serca czytelników, a sympatia do nich trwa do dziś.


Z okazji obchodzonej niedawno okrągłej rocznicy 60. urodzin Smerfów, Biblioteka Publiczna w Częstochowie zaprasza wszystkich sympatyków tych niebieskich postaci do oglądania wystawy poświęconej życiu i twórczości Culliforda, a także samym Smerfom. Ekspozycję autorstwa Hugues’a Dayez, zrealizowaną przez Wallonie-Bruxelles International we współpracy z IMPS The Smurfs Brussels, można oglądać w Bibliotece Głównej (Al. NMP 22) do 10 sierpnia. Wystawie towarzyszyć będą zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży, dofinansowane przez OPK „Gaude Mater”, odbywające się w każdą środę sierpnia (więcej informacji w naszym kalendarium i na stronie www.biblioteka.czest.pl).