SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Typograficzna reklama festiwalu i geometryczna grafika promocyjna
8/2019

Pobierz PDF

SOLA MUSICA

W sierpniu częstochowscy melomani spotykać się będą na VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica. W każdą niedzielę, w kościele ewangelicko-augsburskim, o godz. 17.00 rozpocznie się wyjątkowy koncert. Nie można tego przegapić.


4 sierpnia Festiwal zainauguruje Jan Baciak i Trio Volante. Podczas ich wspólnego koncertu„Organowo i kameralnie” zabrzmią kompozycje Bacha, Wiłkomirskiego, Borowskiego, Ruttera, Meyera i Haydna. Trio Volante tworzą młodzi instrumentaliści związani z Akademiami Muzycznymi we Wrocławiu i Katowicach: Amelia Grenda (flet), Alicja Dąbrowska (skrzypce) i Michał Bień (wiolonczela). Z kolei
Jan Baciak to absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej i stypendysta International Summer School in Dartington, gdzie odbył kurs organowy prowadzony przez Davida Titteringtona. Baciak koncertował również z zespołem muzyki dawnej Soundguardians.


Tydzień później czeka nas koncert „Zbłądzić pod strzechy... Moniuszko i Hadyna rocznicowo”, w wykonaniu wybitnego solisty operowego Piotra Lempy i Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej. Lempa Ukończył studia wokalno – aktorskie w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie dr. hab. Leszka Skrla oraz studia operowe w Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Marka Wildmana i Ingrid Surgenor. Ukończył również, wraz z zespołem młodych śpiewaków, program International Academy of Voice w Cardiff, ucząc się pod kierunkiem światowej sławy śpiewaka Dennisa O’Neilla. W lutym 2007 r. Lempa otrzymał Nagrodę Specjalną a w 2009 r. IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Londynie, a w maju 2007 roku, w stolicy Wielkiej Brytanii, otrzymał II Nagrodę podczas konkursu pieśni rosyjskiej im. Ludmily Andrew.


Z kolei 18 sierpnia do Częstochowy przyjadą wirtuozi akordeonu, Hubert Giziewski i Iwo Jedynecki, czyli Harmonium Duo. Należą oni do czołówki najwybitniejszych polskich muzyków swojego pokolenia. W czasie blisko dwudziestoletniej działalności duet zrealizował wiele programów artystycznych, koncentrując się wokół dzieł fortepianowych, kameralnych i orkiestrowych XIX i XX wieku. Wiele z utworów,
m.in. Schuberta, Pucciniego, Chopina, Borodina, Enescu, Lutosławskiego, Panufnika zabrzmiało w wykonaniu duetu na akordeonach po raz pierwszy w historii. Podczas VI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpią oni z programem„Od Moniuszki do Piazzolli”.


Na finał tegorocznego Festiwalu wystąpi Michaela Koudelkova. Czeska flecistka jest absolwentką konserwatorium w Brnie. Ukończyła także studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Petera Holtslaga, u którego kontynuuje studia magisterskie. Artystka współpracuje z wieloma czeskimi i zagranicznymi zespołami i orkiestrami. Skupia się głównie na muzyce dawnej i gra na kopiach
instrumentów z epoki. 25 sierpnia, podczas koncertu „Flauto concertato”, towarzyszyć jej będzie Enigmatic Consort, zespół, którego trzon tworzy duet gambistów, zapraszający do współpracy wybijających się młodych wykonawców muzyki dawnej. Przy zmiennym składzie i liczebności zespołu niezmienne pozostają towarzyszące muzykom profesjonalizm i pasja. Podczas finału Sola Musica 2019 w Enigmatic Consort zagrają: Katarzyna Szewczyk (skrzypce), Anna Wieczorek (skrzypce, altówka), Justyna Młynarczyk (viola da gamba), Piotr Młynarczyk (viola da gamba) i Maurycy Raczyński (klawesyn).


oprac. af