SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fotografia zespołu Kombii i wokalistki Moniki Lewczuk
8/2019

Pobierz PDF

DNI CZĘSTOCHOWY

Tradycyjnie pod koniec sierpnia mieszkańcy Częstochowy bawią się podczas święta miasta. W tym roku warto zarezerwować sobie ostatni weekend miesiąca i nastawić się na muzyczne szaleństwa z Hanią Stach, Moniką Lewczuk i zespołem Kombii. Oczywiście nie zabraknie również innych atrakcji.


Sobota, 24 sierpnia, to przede wszystkim zabawa pod sceną, która stanie na placu za pętlą tramwajową przy ul. Fieldorfa-Nila. Na początek, od godziny 16.00, czekają nas krótkie, ale uroczyste obchody Dni Działkowca, a pół godziny później ogłoszone zostaną wyniki konkursów na najładniejszą działkę i najładniej ukwiecony balkon. O godz. 17.00 startuje muzyczna część wieczoru, pod szyldem „Lato na
Maxxxa”. Najpierw zagra lokalny zespół Apress Band, a później Monika Lewczuk (godz. 19.00) i Zespół Kombii (godz. 20.40). Warto nadmienić, że w ramach obchodów Dni Częstochowy, w sobotę na Rynku Wieluńskim odbędzie się, w godz. 7.00 – 15.00, Jurajski Targ Staroci.


Z kolei w niedzielę, 25 sierpnia, warto będzie wybrać się do Parku Lisiniec. Tam o 14.00 rozpoczyna się Festiwal Kolorów, czyli szalona impreza z wykorzystaniem kolorowego pudru. O muzyczne tło wydarzenia zadbają tutaj reprezentanci młodego hip hipowego pokolenia: Zeamsone i Tymek. Wieczorem natomiast koniecznie trzeba pojawić się w Filharmonii Częstochowskiej, gdzie najpierw wręczone zostaną Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury oraz wyróżnienie Mecenas Kultury, a później usłyszymy koncert„Whitney Houston symfonicznie”w wykonaniu Hani Stach i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.


W tym roku Dni Częstochowy zbiegły się z 60-leciem Automobilklubu Częstochowskiego, dlatego ich program wzbogacił się o kilka wyjątkowych imprez samochodowych. Czeka nas zatem 38. Rajd Częstochowski i VI Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych (23 – 24 sierpnia), wyścig nocny pojazdów zabytkowych (23 sierpnia, godz. 20.00, start sprzed Hali Sportowej Częstochowa, ul. Żużlowa 4), otwarcie wystawy z okazji 60-lecia Automobilklubu Częstochowskiego (24 sierpnia, godz. 14.45, Muzeum Częstochowskie, Ratusz) oraz konkurs Elegancji Pojazdów Zabytkowych (24 sierpnia, godz. 15.00, Plac Biegańskiego). Tradycyjnie Dni Częstochowy zwieńczy - w poniedziałek o godz. 19.00 na Jasnej Górze – Msza Święta w intencji miasta.


MONIKA LEWCZUK


Jest absolwentką szkoły muzycznej w klasie fortepianu. Niezwykle ważnym krorkem w jej karierze był udział w 2014 roku w talent show„The Voice”, który zaowocował kontraktem z wytwórnią Universal. W 2015 r. miał premierę jej pierwszy singiel„#TamTam”, który stał się wielkim hitem i pokrył się złotem. W kolejnym roku ukazała się debiutancka płyta Moniki, zatytułowana po prostu„#1”(ona również uzyskała status złotej). Oprócz„ #TamTam”, znalazły się tam kolejne przeboje Moniki Lewczuk. Singlowy kawałek„Ty i ja” trzykrotnie pokrył się platyną i zajął trzecie miejsce na oficjalnej liście najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych w 2016 roku. Dużą popularnością cieszyły się także kompozycje„Biegnę”, z gościnnym udziałem Antka Smykiewicza oraz„Zabiorę cię stąd”.
Monika Lewczuk ma także w dorobku trzy nominacje do ESKA Music Awards (w 2016 i 2017 roku), w kategoriach, odpowiednio: Najlepszy Radiowy Debiut i Naj-
lepsza Artystka i Najlepszy Hit. Wystąpiła też podczas Polsat Superhit Festiwal 2017
oraz na galach ESKA Music Awards 2016 i 2017.

W 2017 roku Monika została zaproszona do współpracy z międzynarodową gwiazdą latin popu Alvaro Soler i nagrała z nim singel„Libre”. Do tej pory odnotował on ponad 40 milionów odsłon naYouTubie! Artystka występowała z nim również podczas jego trasy koncertowej w Polsce w 2017 roku.Wcześniej zaś wystąpili wspólnie na gali Bestsellery Empiku 2016.


KOMBII


Powstało wiosną 2003 roku z inicjatywy trzech członków zespołu Kombi: Grzegorza Skawińskiego, Waldemara Tkaczyka oraz Jana Pluty. Z różnych przyczyn nie został zaproszony do współpracy Sławomir Łosowski (czwarty założyciel Kombi). Dwa miesiące pracy zespołu zaowocowały nowym programem, opartym na znanych przebojach, takich jak: „Linia życia”,„Hotel twoich snów”,„Nasze randez-vous”,„Black and white”w nowych aranżacjach.


Muzycy postanowili jednak nie tylko wykonywać stare utwory Kombi, ale także tworzyć nowe numery, nawiązujące stylistycznie i artystycznie do dokonań Kombi z lat 1976-1992. W tym duchu artyści nagrali pięć studyjnych albumów: „C.D” (2004 r., status podwójnej platyny),„Ślad”(2007 r., platynowa płyta), „D.A.N.C.E.”(2008 r., kompilacja z remiksami przebojów zespołu),„O miłości”(2010 r., złota płyta),„Wszystko jest jak pierwszy raz”(2014 r.).


Ostatnim wydawnictwem zespołu jest „KOMBII Symfonicznie”(2016 r.). Album jest zapisem niezwykłego koncertu, który odbył się w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Zespół wykonał tam swoje największe przeboje w nowych aranżacjach autorstwa Jacka Piskorza oraz Pawła Dampca z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej. W 2016 roku zespół KOMBII podczas festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę jako SuperZespół. Zbiegło się to z 40-leciem pracy artystycznej Grzegorza Skawińskiego oraz Waldemara Tkaczyka. Obecnie zespół cały czas koncertuje, a w rozgłośniach radiowych królują ich stare i nowe przeboje.


HANIA STACH


Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Szerszej publiczności po raz pierwszy zaprezentowała się podczas finałów II edycji programu„Idol”, nieco wcześniej zdobywając pierwsze miejsce w programie„Szansa na Sukces”, w którego finale zaśpiewała„Dotyk”w duecie z Edytą Górniak.


W 2004 roku artystka wydała pierwszą płytę„Hania Stach”, bardzo pozytywnie odebraną przez polski rynek muzyczny. W tym samym roku wystąpiła na Festiwalu w Opolu, gdzie w koncercie„Premiery”wykonała piosenkę„Właśnie w taki dzień”. Hania Stach od 2007 roku zaangażowana była też w jeden z największych kinowych projektów musicalowych dla młodzieży –„High School Musical”. Promując poszczególne części filmu Hania udzieliła swojego głosu dla głównej bohaterki filmu - Gabrielli w polskiej wersji dialogowej oraz nagrała trzy piosenki i teledyski:„Masz w sobie wiarę”, „Moja muzyka to Ty”, śpiewając w duecie z Andrzejem Lampertem oraz„Ty i Ja” z Łukaszem Zagrobelnym. Ścieżka dźwiękowa z filmów uzyskała status platynowej płyty i osiągnęła sprzedaż na poziomie ponad 100 tys. egzemplarzy.


W marcu 2012 roku ukazał się drugi album Hani Stach zatytułowany „Moda”, którego producentem jest Mikołaj Majkusiak. Na krążku nie zabrakło wspaniałych gości takich jak wybitny basista Wojtek Pilichowski czy Jagoda Stach, siostra Hani. Płyta zawiera też dwie kompozycje, które powstały przy współpracy z samym Judem Friedmanem, znanym amerykańskim kompozytorem.


oprac. af