SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Triathlonista na rowerze
7/2019

Pobierz PDF

II CZĘSTOCHOWA TRIATHLON

21 lipca odbędzie się już II edycja jednej z największych i najciekawszych imprez sportowych w naszym mieście - Częstochowa Triathlon. W tym roku do prawdziwej próby charakterów, sprawdzianu umiejętności i wytrzymałości na trasach pływackiej, rowerowej i biegowej, może przystąpić nawet 400 zawodniczek i zawodników. Honorowy patronat nad zawodami sprawuje prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk


Bardzo cieszymy się, że zmagania triathlonowe, odbywające się w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry, cieszą się coraz większym zainterweniowaniem środowiska sportowego – przyznaje Kajetan Leszczyński, jeden z organizatorów imprezy, na co dzień prowadzący wspólnie z Jakubem Goliniewskim Triathlon Training Center. Triathlon w Częstochowie ma od lat świetne tradycje. Ewa Dederko i Maria Cześnik, reprezentując barwy Kmicica Częstochowa, uczestniczyły przecież w igrzyskach olimpijskich. Ale oprócz wymiaru profesjonalnego sport ten ma także wymiar stricte amatorski. Bo triathlon, podobnie jak biegowe maratony, stał się niesłychanie modny.


W częstochowskich zawodach rozgrywane będzie współzawodnictwo na dwóch dystansach – 1/4 Ironmana (950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze i 10,5 km biegu) oraz 1/8 Ironmana (475 m pływania, 22,5 km jazdy na rowerze, 5,25 km biegu). Trasa będzie bardzo podobna do tej ubiegłorocznej z metą na środkowym pasażu popularnego i zmodernizowanego niedawno akwenu Bałtyk. Tam też rozegrane zostaną dwie konkurencje – pływacka i biegowa. Tylko podczas wyścigu kolarskiego uczestnicy „zapuszczą się” w stronę podczęstochowskiego Olsztyna.


Suma nagród, o które powalczą profesjonaliści to aż 30 tys. zł. Na amatorów (w grupie kobiet i mężczyzn będzie po osiem kategorii wiekowych) czekają atrakcyjne upominki rzeczowe. Część startujących będzie też rywalizowała w konkurencji sztafet. W ubiegłym roku formuła ta sprawdziła się, dlatego postanowiliśmy kontynuować ją również w tym – dodaje Leszczyński. Zawody są tak sprofilowane, że preferować będą specjalistów rywalizujących na krótszych tzw. sprinterskich dystansach. W 2018 roku w częstochowskim triathlonie rządzili Łukasz Kalaszczyński oraz Ewa Bugdoł. I w tym roku należeć będą oni do głównych faworytów do końcowego zwycięstwa. W przypadku Ewy był to jeden ze sprawdzianów w sezonie. Na dodatek przyjechała do Częstochowy, bo zdobywa tytuły dla miejscowego Kmicica. Bugdoł to zawodniczka niezwykle utytułowana, z bagażem sukcesów na koncie. Liczymy, że w tym roku też się u nas pojawi - tłumaczy Leszczyński.


W imprezie CzęstochowaTriathlon w szranki rywalizacji z powodzeniem stają także znani częstochowianie, w tym przedstawiciele lokalnego samorządu. Przed rokiem prawdziwy bój z trudami trasy zafundowali sobie m.in. radni Łukasz Banaś oraz Łukasz Kot. Ten ostatni, obecnie w randze wiceprzewodniczącego Rady Miasta, mocno wspiera organizatorów triathlonowych zmagań i sam szlifuje formę. Satysfakcja z ukończenia triathlonu jest ogromna. Atmosfera podczas trwania imprezy wspaniała. Nie ma tu żadnej zawiści. Wszyscy kibicują, żebyś wypadł jak najlepiej. A to niesie, gdy przychodzą trudniejsze chwile. Walczysz przecież sam ze sobą, walczysz właściwie przez cały czas. Teraz tak po cichu marzę, by poprawić swoje ubiegłoroczne osiągnięcie o jakieś 10 minut. Wtedy ukończyłem zawody z czasem w okolicach 3 godzin. Jestem pełen wiary, że się uda – opowiada Kot, który, by zaliczyć dwa treningi pływackie w tygodniu, wstaje o 5 rano, by godzinę później pokonywać pierwsze metry na pływalni.


Liczba triathlonowych amatorów, takich jak wiceprzewodniczący Kot, jest w Częstochowie coraz większa. Regularnie realizują oni program treningowy przygotowany przez specjalistów reprezentujących m.in. Triathlon Training Center.


Przed startem w tegorocznej imprezie organizatorzy przygotowują również treningi otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Tydzień przed zawodami, na częstochowskim Bałtyku będzie można wziąć udział w rekonesansie trasy. Myślimy, że szczególnie mieszkańcy Częstochowy i okolic, którzy zdecydowali się stanąć na starcie, chętnie skorzystają z tej oferty – podkreślają zgodnie organizatorzy.


I na koniec najważniejsza informacja. Zapisy do udziału w Częstochowa Triathlon przyjmowane będą do 14 lipca. Wystarczy odwiedzić stronę internetową czestochowatriathlon.pl, by wyrazić akces uczestnictwa w zawodach. Zgłoszeni do imprezy otrzymają bogaty pakiet startowy. Znajdą się w nim: czepek, koszulka, odżywki, czyli wszystko, co przyda się podczas triathlonu. Jednego, czego organizatorzy nie mogą zagwarantować, to aury.


Andrzej Zaguła