SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Plac zabaw wśród zielonych drzew
7/2019

Pobierz PDF

MIEJSKA WYCIECZKA: SZLAKIEM PLACÓW ZABAW

Wakacje rozpoczęły się na dobre. To czas, gdy dzieci zazwyczaj rozpiera energia i potrafią one zmienić się w żywioł, który nie zawsze udaje się opanować. Warto więc zorganizować wycieczkę specjalnie dla nich. Jeżeli damy się im wyszaleć, jest szansa, że nie narobią szkód i pójdą spać o stosunkowo rozsądnej godzinie. Po konsultacjach z rodzicami mieszkającymi w różnych częściach miasta udało mi się wyselekcjonować kilka fajnych miejsc dziecięcej rozrywki pod chmurką. W tym roku w rowerach miejskich pojawiły się foteliki dla najmłodszych, więc może to być dobry pretekst do ich przetestowania.


PROMENADA IM. CZESŁAWA NIEMENA PRZY UL. ROLNICZEJ

Nieco poniżej głównego deptaka, nad sporym parkingiem przy ul. Rolniczej, pośród kompleksu boisk i skate parku, znajduje się plac zabaw. Cień zapewniony przez liczne drzewa da z pewnością chwilę ulgi w trakcie upałów. W razie potrzeby w ramach atrakcji można podjechać do końca deptaka, aby wypocząć przy tężni lub skryć się całkowicie przed upałem na ścieżkach Lasku Aniołowskego.


Przejazd wzdłuż promenady do Alei Armii Krajowej, następnie w stronę centrum – 25 minut


SKRZYŻOWANIE ALEI ARMII KRAJOWEJ I UL. DEKABRYSTÓW


Plac zabaw dobrze widoczny z drogi. Jednak dzięki ogrodzeniu z furtką, stanowi bezpieczną enklawę w ruchliwym miejscu. Zamknięty w okręgu z ławkami dookoła, daje dobrą widoczność dla rodziców. Urządzenia przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, a i opiekunowie znajdą dla siebie kilka sprzętów przeznaczonych dla dorosłych. Gdybyśmy chcieli dotrzeć na miejsc innym środkiem lokomocji, przystanek„Hala Polonia”jest 50 metrów dalej


Wzdłuż Alei Armii Krajowej i alei Kościuszki – 20 minut


ULICA PEREPECZKI NA TYŁACH STACJI POGOTOWIA RATUNKOWEGO


Niedawno postawiony plac zabaw z wielką pajęczynową piramidą. Graniczy z zamkniętym w okręgu torem dla jednośladów, który dzięki wzniesieniom i zakrętom nie wymaga od rowerzysty pedałowania, a dociskania jednośladu z górki – stąd jego nazwa „pumptrack”. Dzięki lokalizacji w centrum łatwo do niego dotrzeć również komunikacją publiczną, obok jest niewielki parking. Całość jest położona nieco na uboczu głównych ulic. Bliskość Alei słusznie może nasuwać nam propozycję obiadu na mieście, po dotychczasowych harcach.


Do Placu Biegańskiego i dalej wzdłuż ul. Nowowiejskiego – 10 minut


SKWER SOLIDARNOŚCI


W pierwszej części od strony centrum zlokalizowana jest rzeźba Pani Kowalskiej. U jej stóp znajduje się fontanna specjalnie przystosowana do zabawy dla dzieci. Kawałek dalej, za ścianą zieleni jest plac zabaw z miękkim podłożem. Rodzice też mogą znaleźć tam urządzenia dla siebie. Nie bez znaczenia jest restauracja kilka metrów obok i możliwość schowania się w cieniu pobliskich drzew. Charakteru temu miejscu dodaje panorama skrzyżowania z cerkwią, kościołem ewangelickim i modernistycznym budynkiem poczty.


Wzdłuż Alei Najświętszej Maryi Panny w stronę Jasnej Góry – 15 minut


PARK MIEJSKI IM. S. STASZICA, NA ŁUKU POMIĘDZY FONTANNĄ A MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA


Wycieczkę kończymy pośród cienia parkowych drzew, wciąż jednak w centrum i z dala od ruchu ulicznego. Największą atrakcją tutejszego placu jest długa zjeżdżalnia na linie, zwana tyrolką. W razie zbyt dużej frekwencji można przejść do sąsiadującego placu zabaw w Parku 3 Maja, gdzie znajdują się atrakcje odpowiedniejsze dla młodszych. Po zabawie warto schłodzić się, wchodząc do podziemi Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, będącego częścią Szlaku Zabytków Techniki.


Daniel Zalejski