SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Logo Industriady - rysunkowe, mechaniczne serce
6/2019

Pobierz PDF

INDUSTRIALNY BAL

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki zasługuje na wyjątkowe uczczenie. INDU-bal - pod takim hasłem odbywa się tegoroczna Industriada - łączy, integruje i daje przestrzeń do wspólnego świętowania. Wszyscy jesteśmy przemysłowcami! W czasie urodzinowej fety nie zabraknie tańców, feerii barw i muzyki. Impresariem będzie przemysłowy magnat, toast wzniesie majster, a wszyscy miłośnicy industrii będą się znakomicie bawić. Dawniej znalezienie swojego nazwiska w kronice towarzyskiej, wśród osób zaproszonych na bal, było wielkim wyróżnieniem. Zdarzało się, że lista gości – z imionami, nazwiskami, tytułami – zajmowała nawet 2-3 strony w gazecie. Na tegoroczny INDU-bal zaproszeni są wszyscy, a liczba gości jest nieograniczona.


W Częstochowie organizatorami Industriady są Regionalny Ośrodek Kultury, Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum Historii Kolei. Większość atrakcji czekać nas będzie 8 czerwca w Parku im. S. Staszica, w pobliżu Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Tradycyjnie tego dnia samo muzeum będzie można zwiedzać (godz. 11.00-15.00) w towarzystwie emerytowanych górników ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Na najmłodszych będą czekać tu zabawy i wyzwania (godz. 11.00-18.00): „smyczenie kibla”, czyli „przesmyczenie” na odległość do 8 metrów drewnianego kibla (wiadra) z urobkiem (rudą żelaza) po zwilżonej połowicy drewnianego smyka oraz wydobycie z drewnianej skrzyni zatopionej w glinie rudy żelaza przy użyciu szpicaka. Pierwszych 600 chętnych będzie też miało okazję wybić sobie pamiątkową monetę „10 Rudziaków”. Będzie to doskonała okazja, by poznać dawne narzędzia do robienia matryc (np. XVI-wieczną walcarkę do tłoczenia monet) oraz zobaczyć kolekcję dawnych monet (najstarsza ma 2 tys. lat) i banknotów.


Każdy szanujący się bal powinien mieć odpowiednią scenografię. Podczas tegorocznej Industriady będzie to wystawa fotografii dokumentujących dawne industrialne – i nie tylko – bale Częstochowy, w tym bawiących się przedsiębiorców i proletariat. Na archiwalnych zdjęciach uchwycone zostały potańcówki i „przebieranki”, które obywały się na balach, w ekskluzywnych restauracjach, czy mniej wystawnych lokalach, a także na rautach w prywatnych mieszkaniach. Podczas karnawałowego szaleństwa równie ważna była garderoba. Dlatego podczas tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki organizatorzy zapraszają starszych i młodszych do własnoręcznego wykonania elementów stroju: „boa” ozdobionego piórami, opaski z piórem i cekinami na głowę, karnetu na tańce, kotyliona, a nawet „modnych” podkręcone do góry wąsów, nawiązujących do okresu międzywojennego.


O muzyczne atrakcje podczas częstochowskiego INDU-balu zadba Makabunda (godz. 17.00), zespół, który specjalizuje się w tworzeniu autorskich aranżacji najpiękniejszych polskich szlagierów z okresu międzywojennego. Repertuar Makabundy stanowią głównie polskie tanga i foxtroty, powstałe w trym czasie. Połączenie klasycznych melodii opatrzonych ponadczasowymi tekstami, z energią i muzyczną pomysłowością „makabundów”, daje niezwykle smakowity efekt artystyczny, który mimo współczesnego podejścia do tematu, nie nadaje utworom przedwojennym pastiszowego charakteru. Wręcz przeciwnie – wydobywa i podkreśla ich piękno i klimat.


Później na scenie pojawią się Babu Król & Smutne Piosenki (godz. 18.30). To projekt, który powstał wiosną 2018 roku, dzięki współpracy Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury z Poznania, pań z gnieźnieńskiego Klubu Seniora „Radość” i lidera zespołu Pogodno, Jacka Szymkiewicza vel Budynia. Współpraca polegała na poszukiwaniu najbardziej romantycznych historii z lat młodości seniorek, podczas warsztatów w ramach projektu „OFF Opera”. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności wszystkie opowieści dotyczyły tańca z nieznajomym i dansingu. Historie te, mocne, piękne i wzruszające, natychmiast zamieniły się w piosenki, a piosenki w materiał na płytę.


7 czerwca warto będzie również pojawić się w Galerii pod Arkadami (ul. 1 Maja 27), gdzie na godz. 20.30 zaplanowano projekcję filmu Filipa Bajona „Bal na dworcu w Koluszkach”. Natomiast dzień później, w Muzeum Historii Kolei na zwiedzających czekać będą kolejne industrialne atrakcje: m.in. przejażdżka drezyną, symulator lokomotywy EU07, przejazd pociągiem specjalnym i zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.


oprac. af