SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Typograficzna reklama Hot Jazz Spring i rysunek trębacza
6/2019

Pobierz PDF

JAZZOWA GORĄCZKA

Festiwal Hot Jazz Spring na dobre zadomowił się w kulturalnym kalendarzu Częstochowy. To coroczne święto jazzu tradycyjnego uważane jest za najlepsze wydarzenie tego typu w Polsce. Od wielu lat jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana tej odmiany jazzu oraz każdego świadomego melomana. Jubileuszowa 15. edycja Festiwalu dziać się będzie od 6 do 9 czerwca.


W tym roku Hot Jazz Spring obrodzi występami gwiazd światowego formatu. 7 czerwca na szczególną uwagę zasługuje koncert wybitnego kornecisty, propagatora jazzu tradycyjnego, lidera zespołu Five o’Clock Orchestra, pomysłodawcy i zarazem prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego z siedzibą w Częstochowie - Tadeusza Orgielewskiego, który otrzyma w tym roku wyróżnienie Honorowego Swingującego Kruka. Nagroda ta przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie jazzu tradycyjnego. Od lat przywilejem laureata jest wybór repertuaru koncertu galowego oraz składu towarzyszącego na scenie. Tegoroczny laureat postanowił utworzyć zespół składający się z muzyków, którzy w przeszłości otrzymali tę pożądaną w środowisku jazzowym statuetkę. Na scenie zobaczymy więc Scotta Hamiltona (saksofon tenorowy), Trevora Richardsa (perkusja), Wojciecha Karolaka (organy Hammonda) oraz Wojtka Kamińskiego (fortepian). Do swojego składu Tadeusz Orgielewski zaprosił również zwycięzców, odbywającego się co dwa lata w ramach Festiwalu, Konkursu Swingującego Kruka: Michała Jarosa (kontrabas), Magdalenę Howorską (śpiew) oraz Jagodę Wojciechowską (śpiew).


Zanim jednak w piątkowy wieczór na scenie zaprezentują się tuzy jazzu tradycyjnego, czeka nas Parada Nowoorleańska, otwierająca 15. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring. Co roku zbiera ona setki uczestników, którzy przy dźwiękach muzyki rodem z Nowego Orleanu maszerują od Placu Biegańskiego pod Filharmonię. Tuż po Paradzie na scenie Filharmonii zobaczymy Idę Zalewską, która wraz ze swoim kwartetem zabierze nas w świat przepięknych piosenek Billy Holiday. Pierwszy dzień Festiwalu zamknie w Jazz Klubie Five o’Clock koncert Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet oraz tradycyjne jam session.


Festiwalowa sobota zapowiada się równie ciekawie. Ulicami Częstochowy przechadzać się będzie Leliwa Marching Band, by swoimi dźwiękami umilać czas przechodniom. Z kolei na scenie Filharmonii zobaczymy wybitnego pianistę - laureata trzech Fryderyków (1997, 2000 i 2003), Telekamery (2009), Wiktora (2011), nagrodyTVP„Artysta bez granic”(2016), znanego przede wszystkim z programu„Filharmonia Dowcipu”-Waldemara Malickiego.Wraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej przybliży on sylwetkę George’a Gershwina, a ze sceny wybrzmią najbardziej znane utwory tego kompozytora. Także w tym dniu, w Klubie Jazzowym Five o’Clock, usłyszymy Five o’Clock Orchestrę. Jak co roku organizatorzy Festiwalu dbają również o fanów bluesa. Podczas tej edycji Hot Jazz Spring ponownie wystąpi znany i lubiany w całej Polsce, szalenie żywiołowy, angielski pianista i wokalista Neil Wilde. Towarzyszyć mu będzie zespół Forsal. Koncert odbędzie się w niedzielę 9 czerwca, podobnie jak występ The Sazerac Swingers. Ta wielonarodowa formacja wykonuje współczesny jazz Nowego Orleanu i uważana jest za jedną z najlepszych w Europie w tej dziedzinie.


Festiwal cały czas się zmienia i stara się ciągle zaskakiwać. W tym roku mamy dwie nowości. Pierwszą z nich jest rozgrzewka festiwalowa, 6 czerwca w Jazz Klubie Five o’Clock. Rozgrzewać będzie trio Smooth Gentelmen, które powstało z inicjatywy Bartłomieja Szopińskiego, znanego przede wszystkim z występów w Boogie Boys. Drugą nowością będzie niedzielny piknik na jedynej w Polsce ulicy Jazzowej.


Dyrektorem 15. Hot Jazz Spring jest Ireneusz Kozera, a dyrektorem artystycznym Tadeusz Orgielewski. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego, a współorganizatorem Filharmonia Częstochowska. Bilety na koncerty w Filharmonii będzie można kupić w jej kasie albo online na stronie instytucji. Wejściówki na wieczorne, klubowe koncerty dostępne będą w Jazz Klubie Five O’Clock, Klubie Tori (ul. Racławicka 2) oraz Salonie drzwi i podłóg Dan-Pol (ul. Brzeźnicka 46 a). Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć w naszym kalendarium lub na stronie: www.hotjazzspring.eu


Dariusz Drążkiewicz