SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Typograficzna reklama wystawy i prosta grafika głowy kobiety i ptaka
6/2019

Pobierz PDF

JAK COŚ SIĘ POMYŚLI, TO TAK, JAKBY JUŻ TROCHĘ SIĘ ZDARZYŁO

Książki obrazowe, malarstwo, plakaty, niedopowiedzenia i wstydliwe skojarzenia. Joanna Ambroz na przekrojowej wystawie w rodzinnej Częstochowie zaprezentuje dorobek z ostatnich 7 lat. Od 15 czerwca do zobaczenia w OPK „Gaud Mater”.


Joanna Ambroz, autorka książek, twórczyni multidyscyplinarna. Doktoryzuje się na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w Katedrze Projektowania Graficznego. Jej działania skupiają się na tematach tabu i sprawach nierozwiązanych. Bacznie obserwuje rzeczywistość i konstruuje narrację swoich prac opartą na niejednoznaczności. Jej prace były wystawiane we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii oraz na Słowacji. Laureatka licznych stypendiów twórczych, m.in. Stypendium Lotto dla najlepszych studentów oraz Stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy.


Książki są moją ulubioną formą ekspresji, to medium, w którym można opowiedzieć historię od początku do końca – a mimo to pozostawić wiele miejsca dla odbiorcy na własną interpretację. To dla mnie ubranie problemu w skórkę, dzięki której można łatwiej się z nim oswoić – mówi artystka. - Fascynują mnie stare metody druku, introligatorstwo oraz praca z materiałem zecerskim.


Najważniejszą częścią wystawy będzie pierwszy raz prezentowany w Częstochowie cykl prac „Wstyd”, na których podstawie powstała książka o tym samym tytule, będąca pracą magisterską autorki, obronioną z oceną celującą i wyróżnieniem.