SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kolorowe kształty tancerzy
6/2019

Pobierz PDF

TANECZNY JUBILEUSZ

W tym roku w Częstochowie obchodzimy wiele ważnych jubileuszy indywidualnych i grupowych. Swoje 25-lecie istnienia i działalności świętuje także Dziecięco-Młodzieżowa Rewia „AKCENT”. 3 czerwca w Filharmonii Częstochowskiej dwukrotnie zaprezentuje swój koncert jubileuszowy – o godz. 11.00 dla szkół i główny o godz. 18.00.


Zespół powstał w październiku 1994 roku w Szkole Piosenki i Tańca w Częstochowie, pod kierownictwem Krzysztofa Fibicha, muzyka, pedagoga, dyplomowanego nauczyciela tańca, choreografa i dyrektora artystycznego zespołu. Od samego początku istnienia grupy postawiono na różnorodność repertuaru - taniec inspirowany tradycją różnych narodów, w tym taniec polski, irlandzki, rosyjski, węgierski czy amerykański, ale zespół pokazywał też program z tańcem współczesnym, jazzowym czy stylizowany na muzykę broadwayowską albo musical.


„AKCENT” tworzą zarówno dzieci w wieku 5-7 lat, które należą do sekcji przedszkolnej, jak i uczennice szkół podstawowych i średnich. Założeniem, które towarzyszyło zespołowi już od samych jego początków było rozwijanie nie tylko umiejętności tanecznych, ale także wokalnych i muzycznych. Dzięki temu zespół mógł i nadal może wypełnić lukę w polskiej edukacji, która w kształceniu wrażliwości estetycznej dzieci i młodych ludzi ma jeszcze wiele do zrobienia. Członkinie rewii uczą się w zespole podstaw techniki baletowej, tańca nowoczesnego, rewiowego, jazzowego, towarzyskiego, ale także rytmiki, emisji głosu, podstaw gry aktorskiej czy sztuki interpretacji wykonywanych utworów.


Przed 25 lat działalności pod okiem założycieli i instruktorów zespół nie tylko wykształcił setki młodych tancerek i artystek, ale zaprezentował też ponad 800 koncertów zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami m.in. w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, Łowie czy w Niemczech. „AKCENT” należy także do World Dance Sport Federation – Światowej Federacji Tańca Sportowego. Niektórzy mogą pamiętać ich występy z programów telewizyjnych czy radiowych. Rewia pojawiła się w TVP 1, TVP Polonia, TVP 3 Katowice, TVN. Na swoim koncie ma też 57 piosenek autorskich nagrywanych w studio muzycznym.


Tegoroczny koncert jubileuszowy będzie świetną okazją, aby poznać zespół dla tych, którzy jeszcze nie widzieli jego występów i doskonałym widowiskiem dla tych, którzy już dobrze go znają. W Filharmonii Częstochowskiej zobaczymy aż 36 dziewcząt ze szkół podstawowych i średnich z Częstochowy oraz aż 30 absolwentek, które dziś mieszkają na całym świecie – w Niemczech, Nowym Jorku, Paryżu, Londynie. Choreografię jubileuszową przygotowali: Katarzyna Fibich-Łysek, Karolina Fibich i Krzysztof Fibich, za scenariusz, reżyserię, wokal, muzykę i aranżację odpowiada Krzysztof Fibich, a autorką tekstów i projektów kostiumów jest Magdalena Fibich.


Na widzów i słuchaczy czeka z pewnością prawdziwe rozrywkowe show, pełne kolorów i najróżniejszych kulturowych inspiracji. Zobaczymy m.in. hiszpańskie flamenco, dynamicznego czardasza czy rosyjską kalinkę. Dla tych, którzy chcą spędzić kilka godzin w nieco magicznym klimacie, koncert jubileuszowy Rewii „AKCENT” to pozycja obowiązkowa.


Sylwia Góra