SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Reporter Wojciech Tochman oraz pisarki Anna Cieplak i Dorota Masłowska
5/2019

Pobierz PDF

Nowy rozkład jazdy!

W maju już po raz siódmy startuje akcja „Aleje - tu się dzieje!” i Częstochowa znów przemieni się w wielki, plenerowy dom kultury. Przez cztery miesiące będzie ona rozbrzmiewać muzyką, stanie się teatralną sceną oraz miejscem literackich, filmowych, podróżniczych i fotograficznych spotkań. Zapraszamy na plac kulturalnych zabaw dla starszych i młodszych.


W tym roku „Aleje – tu się dzieje!” czeka pewna reorganizacja. Zgodnie z sugestiami publiczności, zebranymi przez ostatnie sześć lat, wszystkie imprezy przenoszą się bliżej weekendu. Równomiernie rozłożą się one od czwartku do niedzieli i dzięki temu będzie można skorzystać z kilku atrakcji jednego dnia. W ten sposób częstochowianie dostaną taką samą porcję kulturalnych atrakcji, tylko w bardziej skondensowanej formie. Warto więc uważnie zapoznać się z nowym alejowym rozkładem jazdy.


Czwartek pełen będzie teatralnych uniesień. Zadba o to tradycyjnie Wojtek Kowalski oraz Teatr im. Adama Mickiewicza. I tak 16 maja częstochowski teatr zaprasza na plenerową wersję przedstawienia „Stachura”. Muzyczną opowieść o życiu niezwykłego barda, pieśniarza, poety - Edwarda Stachury. Ten spektakl to próba przedstawienia dramatycznego losu i splątanej osobowości poety otoczonego nimbem wiecznego buntownika. Z kolei 9 maja w ramach cyklu „Alternatywa między ścianami” przyjedzie kielecki Teatr Ecce Homo ze spektaklem „Być świnią w maju”. Będzie to kobiece spojrzenie na „Teatrzyk Zielona Gęś” Gałczyńskiego - dramat absurdu, który nieustannie ewoluuje i rozrasta się do rozmiarów nieprzewidzianych ani przez reżysera, Marcina Bortkiewicza, ani samego autora. Natomiast 30 maja Teatr Persyflaż pokaże przedstawienie „Za kulisami”. Inspiracją do jego powstania stały się opowiadania Antoniego Czechowa i mówi ono o losach trójki prowincjonalnych aktorów w ówczesnej Rosji, którzy tworzą objazdowy teatr, wędrowną trupę.


Na czwartek swoje działania zaplanowało również Muzeum Częstochowskie. 16 maja zaprasza na wycieczkę z Juliuszem Sętowskim śladami kin dawnej Częstochowy. Tydzień później (23 maja) czeka nas wyjątkowe spotkanie w ramach wystawy „Ku gwiazdom”, związanej z obchodami 50. rocznicy lądowania na Księżycu. Gościem Muzeum będzie Mirosław Hermaszewski, pilot i kosmonauta, jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. Czwartek to również czas spotkań filmowych (9 maja – projekcja filmu„Częstochowa lata 1918-1939”), podróżniczych (30 maja - spotkanie z Anną Jaklewicz) oraz muzycznego cyklu Koncert z Fasonem (23 maja - koncert Justyny Jary„Ach, nie odchodź ode mnie”).


Spotkania literackie przenoszą się z poniedziałku na piątek oraz z Odwachu do sali Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Już 10 maja przyjedzie do Częstochowy Dorota Masłowska, autorka między innymi bestselerowej„Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, nagrodzonej Nike powieści „Paw królowej” oraz dramatów „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”. W zeszłym roku ukazała się jej nowa powieść „Inni ludzie”, która zachwyca hiphopową frazą i jest po trochu uliczną balladą, literackim musicalem oraz rozbitym lustrem ukazującym współczesną Polskę. Tydzień później (17 maja) czeka nas spotkanie z Anną Cieplak. Jej debiut „Ma być czysto” zgarnął zarówno Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, jak i Nagrodę Conrada. Został on doceniony między innymi za empatyczne i pozbawione protekcjonalności ujęcie dylematów związanych z dorastaniem. W podobną tematykę wpisała się również jej kolejna powieść „Lata powyżej zera” - historia o nastoletniej Anicie, której bunt i dorastanie przypadły na popkulturowy muzycznie eklektyzm wczesnych lat dwutysięcznych. Tym razem jednak Cieplak przyjedzie promować swoją tegoroczną książkę „Lekki bagaż”. Z kolei 24 maja szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników reportażu, bo gościem „Aleje - tu się dzieje!” będzie jeden z najwybitniejszych polskich autorów literatury faktu, Wojciech Tochman. Dwukrotny finalista Nagrody Nike oraz Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Laureat Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International. Spotkanie z nim wyjątkowo odbędzie się w Bibliotece Publicznej i dotyczyć będzie najnowszej książki „Pianie kogutów, płacz psów”- reporterskiego portretu Kambodży czterdzieści lat po Czerwonych Khmerach. Tochman pisze o uśmiechniętych ludziach, których odwaga została na zawsze złamana, o bólu, którego się nie dało ukoić oraz o strachu, który nie odszedł i wciąż sprzyja przemocy.


Oczywiście w piątkowy wieczór nie zabraknie również muzycznych emocji, zadbają o to tradycyjnie Michał Rorat, Michał Walczak i Tadeusz Orgielewski. Dodatkowo najmłodsi będą mieli szansę skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych przez Joannę Lewandowską warsztatów plastycznych (31 maja). Z kolei w niedzielę, 26 maja czeka nas występ kwintetu dętego „Brass Band” w ramach podwieczorku z klasyką oraz moc afrykańskich zabaw dla całej rodziny, przygotowanych przez Stowarzyszenie Yava. Szczegółowy program imprez w ramach „Aleje – tu się dzieje!” można znaleźć w naszym kalendarium i na stronie internetowej: aleje.czestochowa.pl.


af