SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Zalesione wzgórze
5/2019

Pobierz PDF

FESTIWAL MUZYKI SAKRALNEJ

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu „Gaude Mater” są pieśni maryjne. Od 4 do 6 maja w naszym mieście rozbrzmiewać będą między innymi kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara.


Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”rozpocznie się w sobotę, 4 maja dwoma wernisażami w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Na pierwszą wystawę złożą się ikony autorstwa Jadwigi Marii Kowalskiej, częstochowskiej artystki, która rozpoczęła pisanie ikon pod okiem o. Jacka Wróbla SJ. Natomiast wystawa„Dźwięk i obraz w obiektywie”to prace Zbigniewa Burdy, którego pasja do muzyki i fotografii znalazła swój wyraz właśnie w postaci zdjęć, m.in. z poprzednich edycji MFMS „Gaude Mater”.


Festiwalowa niedziela, 5 maja to dwa koncerty w częstochowskich świątyniach. O godz. 16.00, w kościele Ewangelicko-Augsburskim, z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy utwory pochodzące ze zbioru „Śpiewnik domowy”. Charakteryzuje je duża różnorodność, ponieważ zgodnie z zamysłem autora, mają one odpowiadać różnym nastrojom i potrzebom serca, w różnych okolicznościach życia codziennego. Ich przeznaczeniem, jak sama nazwa wskazuje, jest użytek domowy, ale rozumiany tu jako narodowy. W zbiorze ponad dwustu pieśni znajduje się chociażby jeden z najpopularniejszych utworów Moniuszki,„Prząśniczka”.


Z kolei o godz. 19.00, w Bazylice Jasnogórskiej będzie można posłuchać„Oficjum na Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny” w ramach koncertu ze średniowiecznych zbiorów jasnogórskich. Wykonaniem zajmie się występująca już wielokrotnie podczas„Gaude Mater” grupa pasjonatów śpiewu gregoriańskiego, czyli Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński pod batutą Michała Sławeckiego.


Na koniec, w poniedziałek, 6 maja, o godz. 19.00, w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana zaplanowano koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru„Collegium Cantorum”. Muzycy pod batutą Adama Klocka wykonają„III Symfonię op. 36” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz kompozycję „Angelus” Wojciecha Kilara.


Ta pierwsza, nazywana też „Symfonią pieśni żałosnych”, przez samego Góreckiego była określana jako jego najbardziej awangardowy utwór. Kompozycja odnosi się do tematu matki cierpiącej po śmierci dziecka i sięga do polskiej muzyki ludowej i religijnej, co ma jeszcze bardziej podkreślić sakralny charakter całości. Symfonia przyniosła Góreckiemu światową popularność, jednak dopiero po wydaniu jej przez amerykańską wytwórnię Elektra Records w 1992 roku, czyli szesnaście lat po powstaniu kompozycji.


Z kolei Kilar muzyczną wersję „Pozdrowienia Anielskiego”uważał za swój najważniejszy utwór religijny, przede wszystkim dlatego, że silnie wiąże się z jego wiarą. Osobisty charakter dzieła uwydatnia również fakt, że kompozytor, po ukończeniu „Angelusa” w 1984 roku, złożył rękopis jako wotum przed ołtarzem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze.


Koncert w filharmonii jest biletowany: 10 zł – dla seniorów (zarówno w przedsprzedaży, jak i w dniu koncertu), 20 zł – bilet normalny w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu.Wstęp na pozostałe wydarzenia jest bezpłatny.Więcej szczegółów znajduje się na stronie OPK „Gaude Mater”. Wszelkie informacje festiwalowe warto jednak sprawdzać na bieżąco, ponieważ organizator zastrzegł sobie prawo do zmiany programu.


mw