SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Typograficzna reklama imprezy i rysunek komina
5/2019

Pobierz PDF

Kominalia. Wiosna studentów 2019

Politechnika Częstochowska i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie – dwie największe uczelnie w mieście - oraz ich samorządy studenckie w maju tradycyjnie zapraszają na juwenalia. W tym roku odbędą się one pod nową, specjalnie utworzoną nazwą.


Juwenalia organizowane są w wielu miastach często pod lekko zmodyfikowaną nazwą, związaną z uczelnią, miejscem, kierunkami studiów czy lokalną gwarą. W naszym przypadku wiąże się to zogromną chłodnią kominową, znajdującą się przy placu, na którym odbywają się juwenalia, czyli najbardziej wyczekiwany festiwal kultury studenckiej w Częstochowie – tłumaczą organizatorzy.


Kominalia odbędą się 23-25 maja, na terenie kampusu PCz i UJD. Podczas trzydniowego święta studentów nie zabraknie przede wszystkim koncertów muzycznych, rozpiętych gatunkowo od rocka alternatywnego, przez hip-hop, aż po disco polo. Na zainteresowanych czeka ponadto wiele innych atrakcji, jak chociażby gra miejska, igrzyska akademików czy też przegląd studenckich kapel muzycznych. Na zakończenie każdego dnia zabawę zapewnią didżeje serwujący muzykę aż do białego rana.


Zanim jednak w piątek dojdzie do tradycyjnego Korowodu Studenckiego, zwieńczonego symbolicznym przekazaniem żakom kluczy do miasta, juwenalia można rozpocząć już w czwartek, chociażby podczas Olimpiady Szalonego Komputerowca, sportowych rozgrywek, gry miejskiej, bitwy balonowej lub nocnej imprezy w klubie„Retro”.


Po takiej rozgrzewce można spokojnie iść na piątkowe Wielkie Grillowanie z Rektorami, by następnie dać się porwać juwenaliowej muzyce. Na scenie jako pierwszy pojawi się popowo-hip-hopowy duet Letni Chamski Podryw, który przygotuje publiczność na występ dobrze znanego miłośnikom rapu składu – Pokahontaz. Nie powinno więc zabraknąć rymów nie tylko z ostatniej płyty „Reset”, ale i wersów z zapowiadanego na połowę czerwca krążka „Renesans”. Później hip-hopową publiczność przejmie Sarius. Częstochowski raper – którego zeszłoroczny album „Wszystko co złe” zdobył status platynowej płyty - przypieczętuje tym samym drugi dzień juwenaliów.


Kominaliowa sobota to już doznania muzyczne innego rodzaju. Studenci zaczną od rytmów disco polo, ponieważ w programie znalazło się miejsce na występy zespołu MIG oraz Damiana Banasiaka (który na co dzień studiuje edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej na UJD). Później na scenie pojawi się jeszcze Michał Wiśniewski, a jako gwiazda wieczoru wystąpi zespół Coma. Łódzka grupa rockowa zapewne zaprosi publiczność do „swojej bajki”, ponieważ aktualnie promuje nowy album zatytułowany „Sen o Siedmiu Szklankach”, zawierający covery piosenek ze znanych programów i filmów dla dzieci, takich jak na przykład„Akademia Pana Kleksa”.


Poza głównymi koncertami w programie juwenaliów znalazło się wiele innych, również sportowych, atrakcji. Wstęp na Kominalia jest wolny, a dokładnym miejscem, w którym się odbywają, jest plac między Wydziałem Zarządzania a Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Organizatorzy przekonują, że Kominalia to czas radości, któremu towarzyszy niepowtarzalny klimat, więc każdy jest zaproszony. Wystarczy tylko zabrać ze sobą dobry humor. Więcej informacji o częstochowskich juwenaliach na stronie: facebook.com/kominalia


mw