SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Napis Wolność
5/2019

Pobierz PDF

MUZYCZNA WOLNOŚĆ

30 lat temu Polacy stanęli przed wyborczymi urnami pełni wiary i nadziei. Poczuli, że ich głos może mieć wymierną siłę sprawczą. Poczuli prawdziwą wolność. Wybory roku 1989 były przełomem i doświadczeniem formującym dla całego naszego Narodu. Do okrągłego jubileuszu tych wydarzeń nawiąże tegoroczny, częstochowski Dzień Samorządu Terytorialnego i zorganizowany specjalnie na tę okazję koncert „Wolność”.


Muzycznym gospodarzem wieczoru będzie Skubas - autor takich przebojów, jak „Linoskoczek”czy„Nie mam dla ciebie miłości”. Punktem wyjścia będzie dorobek twórców niezależnych, niepokornych i niezwykłych (m.in. Grzegorza Ciechowskiego, Lecha Janerki, Tomasza Lipińskiego czy zespołu Myslovitz), a celem stworzenie nastrojowej narracji o Wolności, która jest wieczną i uniwersalną wartością.


Ideą koncertu jest propozycja, by z okazji 30. rocznicy wyborów roku 1989 spojrzeć na Wolność z szerokiej perspektywy. Uciekając od konkretnych kontekstów politycznych, społecznych czy historycznych, zastanowić się, czym Wolność jest dla każdego z nas. Jak wpływa ona na naszą codzienność i otaczający nas świat? Co wnosi do naszego życia i jakie wyzwania przed nami stawia? I przede wszystkim, czy jest to Wolność „od” czy „do” czegoś? Idealnym językiem do snucia takich opowieści będzie muzyka w wykonaniu Skubasa i jego gości: Katarzyny Groniec, Misi Furtak, Marka Dyjaka i Tymona Tymańskiego.


Tegoroczny Dzień Samorządu rozpocznie się 25 maja na Placu Biegańskiego o godz. 19.00, od koncertu Barbary Wrońskiej. Wokalistki kojarzonej z kultowym zespołem „Pustki”, która do Częstochowy przyjedzie jednak ze swoim solowym materiałem. Następnie, o godz. 20.00 odbędzie się uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Częstochowy”. To coroczna okazja, by wyróżnić i docenić osoby niezwykle ważne dla miasta. Zaś wspomniany już koncert „Wolność” wystartuje równo o godzinie 20.30. Nie można tego przegapić!


SKUBAS


Autor być może najpiękniejszej polskiej piosenki miłosnej o... braku miłości. Wszedł w ciężkich, grunge’owych butach w Krainę Łagodności i uzyskał zupełnie nową jakość – muzykę ciężką od emocji, za to lekką dźwiękiem. Kiedyś znany głównie na scenie klubowej, ze współpracy m.in. z Noviką, Envee i Smolikiem, wybił się na niepodległość wydanym w 2012 roku debiutem „Wilczełyko”. Na swojej drugiej płycie –„Brzasku”– SKUBAS to już artysta kompletny. Od czasu swojego debiutu zagrał kilka tras koncertowych i wystąpił na wszystkich liczących się festiwalach.

MAREK DYJAK


Marek Dyjak sam siebie nazywa barowym grajkiem. „Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym”- tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy innej konwencji. Artysta ma za sobą wiele koncertów w całym kraju. Na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, ale nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą. Dyjak jest jak prawdziwy buntownik, który rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty - zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje.


MISIA FURTAK


Misia Furtak to autorka, kompozytorka, wokalistka i basistka. Razem z zespołem Très.B laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Solo jako Misia Ff została uhonorowana m.in nagrodą miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, za wydaną w 2013 roku płytę „Epka”. Z Piotrem Kalińskim (Hatti Vatti) wydała płytę „Off the Grid”, jako Ffrancis. W 2016 roku pojawiła się na albumie Wojtka Mazolewskiego„Chaos pełen idei”, a płyta otrzymała status złotej. Najnowsza pełnowymiarowa, autorska płyta artystki,„Co przyjdzie?”, ukazała się w styczniu tego roku.


KATARZYNA GRONIEC


Laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu(1988r.),debiutowała rolą Anki w musicalu„Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991 r.).W1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki”Hemara oraz„Amsterdam”Brela zdobyła Grand Prix i Nagrodę Dziennikarzy. W kwietniu 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego - za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej. Na rynku płytowym debiutowała albumem zatytułowanym „Mężczyźni”(2000 r.), którego producentem był Grzegorz Ciechowski. Wydała w sumie 10 płyt, z których ostatnia „Ach!” z 2018 roku otrzymała nominację do Fryderyka 2019 w kategorii album roku muzyka poetycka.


BARBARA WROŃSKA


Barbara Wrońska to utalentowana wokalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów, artystka niebanalna i nieprzewidywalna, a zarazem pracowita i skromna. Od wielu lat współtworząca zespół Pustki. Połówka siostrzanego duetu Ballady i Romanse. Od niedawna artystka solowa – jej debiutancki album, ukazał się w lutym 2018 r. i odniósł duży sukces, a singiel „Nie czekaj” przekroczył 1 200 000 odsłon na YouTube. Za płytę „Dom z ognia” Barbara otrzymała nagrodę Mateusz Trójki oraz dwie nominacje do nagrody Fryderyk 2019 (Płyta Roku i Kompozytor Roku).


TYMON TYMAŃSKI


Tymon Tymański od najmłodszych lat związany był z muzyką. W wieku około 12 lat założył swój pierwszy zespół The Howling Dogs. W liceum prowadził nowofalową grupę Sni Sredstvom Za Uklanianie, która w 1988 roku przekształciła się w jazzowy kwintet Miłość. Projekt okazał się najciekawszym jazzowym zjawiskiem polskiej sceny lat 90. XX w. W 2001 r. grupa została uznana przez krytyków czasopisma „Jazz Forum” za najlepszą grupę dekady. W 1998 roku ukazała się pierwsza płyta„P.O.L.O.V.I.R.U.S.”, grupy KURY. Natomiast w 2002 roku Tymański powołał do życia zespół Tymon & The Transistors, z którym nagrał siedem albumów. Dwa lata temu powstała grupa Tymon Tymański & MU, do której Tymon zaprosił młodych muzyków trójmiejskiej sceny około jazzowej.