SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fotografie obrazów na ścianie
5/2019

Pobierz PDF

TROPEM MALARSTWA

Sztuka w Częstochowie jest niemalże na wyciągnięcie ręki. Możliwe, że każdego dnia wielu z nas mija miejsca pełne interesujących dzieł plastycznych. Zachęcam do spaceru w okolicy Alei Najświętszej Maryi Panny, w poszukiwaniu wyjątkowych obrazów i estetycznych przeżyć.


KLASZTOR JASNOGÓRSKI
ul. Kordeckiego 2

Na piętrze, niemalże nad Kaplicą Cudownego Obrazu, wyeksponowano niezwykły cykl„Golgota Jasnogórska”, przedstawiający drogę krzyżową wraz z czterema dodatkowymi stacjami. Jest to dar wotywny pochodzącego z Częstochowy artysty, Jerzego Dudy-Gracza. Na pierwszy plan obrazów składają się tradycyjne motywy drogi krzyżowej, natomiast tło budują wątki z historii Polski.


Pieszo 15 minut.


MIEJSKA GALERIA SZTUKI
Aleja Najświętszej Maryi Panny 64

Znajdujące się tutaj drugie Muzeum Zdzisława Beksińskiego prezentuje twórczość artysty z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich z Paryża. Muzeum nosi miano drugiego, bowiem pierwszy zestaw prac został przekazany do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspozycja jest zaaranżowana tak, by przekrojowo pokazać dorobek malarski Zdzisława Beksińskiego oraz wprowadzić w wykreowany przez niego mroczny świat.


Pieszo 10 minut.


MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE, GALERIA DOBREJ SZTUKI
Aleja Najświętszej Maryi Panny 47

Galeria prezentuje sztukę z II połowy XIX oraz z XX wieku. Najefektowniejszym pod względem walorów artystycznych jest zestaw dzieł z okresu Młodej Polski. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na kompozycje Jacka Malczewskiego, ekspresjonistyczne płótno Konrada Krzyżanowskiego czy obraz wybitnego pejzażysty, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jana Stanisławskiego.


Pieszo 2 minuty.


OŚRODEK PROMOCJI KULTURY „GAUDE MATER”
ul. Dąbrowskiego 1

Przestrzeń wystawowa OPK „Gaude Mater” jest kameralna, ale przy tym wyjątkowo przystępna i przyjazna. Lokalni twórcy mogą dzięki temu miejscu łatwo zaprezentować widzom swoją twórczość. Pokazują się tu zarówno młodzi, jak i ci bardziej dojrzali artyści. Na szczególną uwagę zasługuje Międzynarodowe Biennale Miniatury, organizowane przez Ośrodek.Ten cykliczny konkurs i wystawa prezentują częstochowianom artystyczne miniatury z całego świata, by następnie wyruszyć w tournée po salach wystawienniczych w Polsce i Europie.


Pieszo 3 minuty.


MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE, RATUSZ
Aleja Najświętszej Maryi Panny 45

Zwiedzając wystawę historyczną i ekspozycje czasowe Muzeum, warto również zainteresować się obrazami wiszącymi nieco na uboczu. Wspinając się klatką schodową Ratusza, można bowiem podziwiać niezwykle interesującą kolekcję obrazów współczesnych częstochowskich malarzy. Warto tu między innymi przyjrzeć się dokładnie jednej z wczesnych prac Tomasza Sętowskiego - bajkowa scena z „weneckimi” motywami zapowiadała jego charakterystyczny styl. Drugą przyciągającą wzrok kompozycją jest „Sen kolekcjonera” Mariana Michalika. Obraz ten został dedykowany lokalnemu miłośnikowi sztuki, Andrzejowi Patrzykowi, którego sylwetka zajmuje pierwszy plan.


Pieszo 15 minut.


KONDUKTOROWNIA
ul. Piłsudskiego 34/36

Konduktorownia jest siedzibą Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Swoją nazwę zawdzięcza pierwotnej funkcji budynku, który kiedyś należał do kompleksu zabudowań Kolei Warszawsko--Wiedeńskiej. Choć najczęściej prezentuje się tu malarstwo, to jest to miejsce otwarte na twórców wszystkich dziedzin i dyscyplin artystycznych. Wystawy zmieniają się cyklicznie, mniej więcej co miesiąc


Daniel Zalejski