SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Rysunek Kaliny Jędrusik
4/2019

Pobierz PDF

IDZIE WIOSNA, IDZIE KALINA

Więcej słońca na niebie i ciepłe powiewy wiatru to nie tylko oznaki wiosny. To również tradycyjny zwiastun Festiwalu im. Kaliny Jędrusik. Kolejna edycja już wkrótce, a w programie m.in. spotkanie wspomnieniowe, projekcja filmowa, koncert, a nawet spektakl muzyczny w teatrze.


Kalina Jędrusik urodziła się w 1930 roku w Gnaszynie (obecnie to dzielnica Częstochowy). Spędziła w naszym mieście wczesną młodość, tu chodziła do szkoły, a po maturze wyjechała na studia aktorskie, by już w latach 50. rozpocząć karierę sceniczną. Od 2008 roku Ośrodek Promocji Kultury„Gaude Mater”organizuje Festiwal jej imienia.


Warto podtrzymywać obecność Kaliny Jędrusik w świadomości mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Zależy nam więc na tym, by popularyzować jej osobę i twórczość, zarówno wokalną, jak i aktorską - mówi dyrektor Ośrodka Promocji Kultury, Robert Jasiak.


W tym roku odbędzie się już 12. edycja Festiwalu. Ośrodek Promocji Kultury zaprasza na niego od 11 do 13 kwietnia. Poza tradycyjnym Konkursem Dobrej Piosenki i koncertem finałowym na publiczność czekają nowe punkty programu. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.


Całość rozpocznie się 11 kwietnia spotkaniem wspomnieniowym z Pawłem Pohoreckim, siostrzeńcem artystki, który z pewnością przywoła wiele interesujących anegdot z nią związanych. Tego samego dnia obejrzymy też „Upał”, muzyczną komedię z 1964 roku w reżyserii Kazimierza Kutza. Kalina Jędrusik wcieliła się w tym filmie w postać Zuzanny, stojącej na czele żeńskiej brygady anty- udarowej, która niosła pomoc warszawiakom udręczonym upałem.


Po tak gorącym początku czeka nas drugi dzień festiwalu i zasadnicza część programu - czyli przesłuchania w ramach Konkursu Dobrej Piosenki oraz koncert finałowy. Zanim jednak na scenie pojawi się laureatka ubiegłej edycji, posłuchamy wokalnych zmagań tegorocznych uczestników. Patronką konkursu jest w tym roku Agnieszka Osiecka, więc na pewno nie zabraknie wykonań jej utworów. Podobnie zresztą jak piosenek z repertuaru Kaliny Jędrusik.


Wieczorem, 12 kwietnia, na scenie Ośrodka pojawi się Martyna Kasprzycka, która wygrała ubiegłoroczny Konkurs Dobrej Piosenki, czym zapewniła sobie występ w tym roku. Młoda wokalistka z Zakopanego uczy się w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Ma za sobą udany 2018 rok, w którym to brała udział w 9. edycji telewizyjnego programu The Voice of Poland oraz zdobyła tytuł „Talent Małopolski 2018”.


Za festiwalowy deser posłuży muzyczny spektakl„Wesołe miasteczko. Agnieszka Osiecka – piosenki ostatnie” w wykonaniu zespołu aktorskiego z Teatru im. Adama Mickiewicza.


Dzięki temu publiczność ostatniego dnia festiwalu, 13 kwietnia, posłucha utworów Osieckiej, pochodzących m.in. ze spektakli:„Do dna”, „Wilki”,„Nie żałuję”,„Apetyt na śmierć”. Na to wydarzenie wstęp jest biletowany.


To jednak nie wszystko. Ośrodek Promocji Kultury planuje jeszcze dodatkowe działanie artystyczne, na którego efekty przyjdzie nam jednak trochę poczekać.


Przy okazji festiwalu, choć w późniejszym czasie, chcemy przygotować w Ośrodku mozaikę przedstawiającą Kalinę Jędrusik - dodaje Jasiak.


Przygotowania projektu i wykonania mozaiki podejmą się artystki i artyści z Częstochowy, w ten sposób chcemy też podkreślić walory lokalnych twórców.


Szczegółowe informacje na temat 12. Festiwalu im. Kaliny Jędrusik oraz dokładny program znajdują się na stronie internetowej OPK „Gaude Ma- ter”.


Michał Wilk

fot. Marcin Szczygieł

il. Joanna Ambroz