SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Rysunek Pierrota
4/2019

Pobierz PDF

NIEBIESKIE ŚWIATŁO

W Częstochowie kolejny raz odbędzie się akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Od 2 do 6 kwietnia organizatorzy zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie. Kulminacyjnym punktem będzie koncert Cleo na placu Biegańskiego, a także podświetlenie na niebiesko - pierwszy raz w historii częstochowskiej akcji – wieży Jasnej Góry.


Częstochowa już ósmy raz aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Celem jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także kształtowanie wśród częstochowian postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.


2 kwietnia, na znak solidarności z osobami z autyzmem, na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na naszym globie – takie jak opera w Sidney czy Wieża Eiffela. W Polsce to m.in. Pałac Kultury i Nauki, a w Częstochowie do tej pory podświetlano Ratusz, Miejską Galerię Sztuki i Pałac Ślubów. W tym roku w naszym mieście, po raz pierwszy w historii obchodów, w niebieskich barwach rozbłyśnie częstochowski budynek znany na całym świecie - wieża Jasnej Góry.


Akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”to w Częstochowie zawsze mnóstwo atrakcji. 1 kwietnia, w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 odbędzie się pokaz filmu, prelekcja i dyskusja na temat autyzmu. Kolejnego dnia obchody przeniosą się na Plac Biegańskiego, gdzie do południa odbywać się będzie impreza dla przedszkolaków, a na wieczór zaplanowano przede wszystkim muzyczne atrakcje, w tym występ Cleo.


Od 3 do 5 kwietnia organizatorzy akcji, wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, Fundacją dla Rozwoju oraz Dzielnicowymi Ośrodkami Społeczności Lokalnej, zaproszą mieszkanki i mieszkańców do punktów DOSL na spotkania pod hasłem „Autyzm? Wytłumaczymy!”. W tym okresie zaplanowano również specjalny happening na Starym Mieście, a 6 kwietnia organizatorzy zapraszają na Maraton Zumby „Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu”.