SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Klęcząca wokalistka zespołu SIKSA ubrana w jaskrawe spodnie i mężczyzna ubrany na czarno
4/2019

Pobierz PDF

FILM, PUNK I SIKSA

Tak teraz wygląda punk – mówią o swoim projekcie Alex i Buri, członkowie duetu SIKSA. I faktycznie, bezkompromisowa postawa dwójki artystów najbliższa jest temu, co było duchem punkowego buntu przed kilkudziesięcioma laty. Nieistotne jest to, czy muzyka grupy spełnia „punkowe standardy” (zresztą sam ten termin brzmi niepoważnie w odniesieniu do takich działań); nie to jest celem ich propozycji. SIKSA to krzyk oporu wobec takiej Polski, jaka dziś dominuje: pełnej frazesów, górnolotnych idei, z których nic nie wynika, patetycznego języka polityków, a zarazem Polski kseno i homofobicznej, mizoginicznej i smutnej. Koncerty SIKSY to spektakle na pograniczu performansu, teatru, punkowego recitalu ze skrajnie uproszczoną dramatyczną muzyką i poruszającymi monologami wokalistki-aktorki.


Nowy projekt zespołu to rodzaj filmu, czy też długiego i poruszającego videoclipu do najnowszej płyty duetu. Sami artyści określają go jako musical będący performatywną realizacją marzenia o robieniu kina, gdzie zarówno marzenie, jak i kino jest żuciem gumy balonowej od dawna pozbawionej smaku. „Stabat Mater Dolorosa” to nostalgiczne zaproszenie do roztańczonej opowieści o dziewczynie, która wraca do czasów dzieciństwa, kiedy to przebierała się za różne kobiety używając do tego szafy swojej mamy i wchodziła w role po to, by zadowolić samą siebie. Ten film to narzędzie do rekonstrukcji scen szczenięcych, a także barokowe pożegnanie z brokatem i jednorożcami. „Stabat Mater Dolorosa” wchodzi jak bagnet w posturę współczesności i całym swoim ciałem serwuje mikro-performanse wykonywane na własną odpowiedzialność – dodają artyści.


„Stabat Mater Dolorosa” będzie można zobaczyć 23 kwietnia o godz. 18.30, w Ośrodku Kultury Filmowej „Iluzja”, a po seansie czeka nas spotkanie z SIKSĄ. Wydarzeniu patronuje Festiwal Dekonstrukcji Słowa„Czytaj!”. Wstęp wolny.