SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Czarno-biała fotografia kobiety z profilu na pierwszym planie i trzech mężczyzn w tle
4/2019

Pobierz PDF

SKOK W DAL CHEAP TOBACCO

Cheap Tobacco to zespół związany z Częstochową. Jego współtwórcą i kierownikiem muzycznym jest częstochowianin Robert Kapkowski. Zespół grał też koncerty w naszym mieście. W tym roku jego najnowsza płyta „Szum” została nominowana do Nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Blues/Conutry, a przed nim wyzwania z wyższej zagranicznej półki.

Muzyka Cheap Tobacco jest porównywana do tej tworzonej przez The Black Keys, ale tak naprawdę trudno ich zaszufladkować. Zwłaszcza, że każdy koncert to zupełnie inaczej opowiedziana historia. Wokalistka zespołu, Natalia Kwiatkowska została dwukrotnie uznana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce, a koncert premierowy nowej płyty odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, w radiowej Trójce. Po ich muzykę powinien sięgnąć każdy, kto lubi i ceni dobre teksty, żywiołowość, energię mocnych brzmień oraz nostalgię spokojniejszych ballad. Zespół bez wątpienia jest muzyczną alternatywą w polskiej muzyce.

Ich najnowsza płyta „Szum” to emocjonalny rollercoaster. Praca nad nią trwała dwa lata. Tworzy ją dwanaście kompozycji pełnych rockowej energii. Przy jej powstawaniu członkowie zespołu inspirowali się właśnie muzyką The Black Keys, ale iHey. Nie lubimy jednak szufladkowania,dlatego płyta to mieszanka różnych brzmień. Cieszymy się, że została dostrzeżona i doceniona w środowisku muzycznym. Najlepszym dla nas na to dowodem jest nominacja do Fryderyka, tym bardziej, że w Polsce powstaje co roku dużo ciekawych płyt - mówi Robert Kapkowski. Zespół przyznaje jednak, że najbardziej lubi grać koncerty i bezpośredni kontakt z publicznością. W tym roku czekają na nich nie tylko trasy koncertowe w Polsce, ale także Canadian Music Week w Toronto i jeden z największych europejskich festiwali Sziget Festival w Budapeszcie. Co roku robimy krok w przód, ale ten rok to będzie nie tylko krok, ale duży skok - dodaje Kapkowski.