SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rzeźba modernistyczna na pierwszym planie, a w tle roślinność
2/2019

Pobierz PDF

TRAMWAJ DO MODERNIZMU

Modernizm jest nurtem architektonicznym, który pozwala lepiej zrozumieć, jak zbudowano XX wiek. Szwajcarski architekt Le Corbusier, zwany często papieżem modernizmu, mówił: „materiałami do planowania przestrzennego miasta powinny być: niebo, przestrzeń, drzewa, stal i cement; według tego porządku i tej hierarchii”. W lutym zapraszam na wycieczkę tramwajem, w poszukiwaniu wszystkich tych elementów oraz owoców modernistycznego myślenia o architekturze w Częstochowie.

SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO Z PADWY
ul. Wysoka 9 (Ostatni Grosz)
Kościół góruje nad okolicą dzięki swej wysokiej wieży. Co ciekawe, podobno miała ona być jeszcze wyższa, jednak oryginalny projekt Zygmunta Gawlika nie został zaakceptowany. Budowa rozpoczęła się tuż przed wojną, która przerwała budowę. Ukończono ją dopiero w latach 60. XX wieku. Rękę autora widać zarówno w bryle, jak i wnętrzu kościoła.

Pieszo – 10 minut
Tramwajem z przystanku „Równoległa” do „Dworzec PKS” – 5 minut
W trakcie jazdy, po lewej stronie



PLASTER MIODU
róg Alei Niepodległości i ul. Bór /przy numerze 48 (Ostatni Grosz)
Stalowa konstrukcja, projektu Mariana Kruszyńskiego, powstała w celach reklamowych i była swoistym drogowskazem prowadzącym do Kombinatu Budowlanego. Współczesna reklama przyćmiła jej unikatowy charakter. W wolnej chwili warto jednak zatrzymać się przy tym obiekcie na dużej, obejrzeć go z każdej strony i odkryć ślady jego dawnej świetności.

Wysiadamy na przystanku „Dworzec PKS” .
Pieszo – 5 minut



URZĄD STANU CYWILNEGO
ul. Focha 19/21 (Śródmieście)
Budynek przez swój kształt nazywany jest czasem „kapslem”. Geometryczny projekt Pałacu Ślubów - mogący się kojarzyć z koroną, nadającą odpowiednią oprawę uroczystościom świeckim - zawdzięczamy Włodzimierzowi Ściegiennemu. Po wejściu do poszczególnych sal wciąż da się poczuć atmosferę epoki, w której powstawał ten gmach. Oprócz oryginalnego wyposażenia, klimatu dodaje światło wpadające przez witraże stworzone przez żonę architekta, Karolinę Ściegienny.

Pieszo – 8 minut


PANI KOWALSKA
Skwer Solidarności (Śródmieście)
Perłą tego kameralnego parku jest mozaikowa rzeźba z wana Panią Kowalską, stworzona według projektu Włodzimierza Ściegiennego. Współczesna fontanna, przy której przysiadła ta kobieca postać o dwóch twarzach, ozdobiona jest niezwykłymi mozaikami z motywami zwierzęcymi, nawiązującymi do jej pierwotnej wersji.

Pieszo – 3 minuty


GMACH POCZTY
ul. Śląska 19 (Śródmieście)
Budynek został zaprojektowany przez Adolfa Szyszko-Bohusza. Wybudowano go w latach 20. poprzedniego wieku i przez dekady słynął nie tylko z imponującej bryły, ale również z unikalnych obrotowych drzwi (zostały one zdemontowane dopiero podczas remontu w lat 90.). Interesujący jest również mechanizm zegara na szczycie budynku, który synchronizowany jest drogą radiową z atomowym czasomierzem naszych zachodnich sąsiadów.

Pieszo – 3 minuty
Tramwajem z przystanku „Dworzec główny PKP” do „Promenada Niemena” – 11 minut
W trakcie jazdy, po lewej stronie



MOZAIKA NA BUDYNKU UNIWERSYTETU IM. JANA DŁUGOSZA

Aleja Armii Krajowej 13/15 (Tysiąclecie)
Mozaika Stanisława Łyszczarza „Drzewo mądrości” prezentuje w symbolicznym obrysie drzewa aktywności towarzyszące naszemu rozwojowi, w tym m.in. postać ze zniczem olimpijskim. Ciekawostką jest również rakieta, będąca swoistym symbolem fascynacji kosmosem, jaka panowała w świecie w owym czasie.

Wysiadamy na przystanku „Promenada Niemena”.
Pieszo – 10 minut



KOŚCIÓŁ PW. ŚW. WOJCIECHA

ul. Brzeźnicka 59 (Tysiąclecie)
Budynek projektu Antoniego Mazura pochodzi z lat 70. XX w. Świątynia została jednak oddana do użytku i poświęcona dopiero w 1985 roku. Jej wyjątkowa bryła, wyróżniająca się wśród otaczających ją blokowisk, stała się swego czasu jednym z symboli projektu „Architektura Siódmego Dnia: Podsumowanie Pół Wieku Posoborowej Architektury”, skupionym na katalogowaniu katolickich świątyń wybudowanych po 1945 r.


Opracował: Daniel Zalejski,
zdjęcie: Łukasz Kolewiński