SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Poeta Adam Zagajewski
2/2019

Pobierz PDF

ODSŁOŃ OKNA... I OTWÓRZ SIĘ NA POEZJĘ

Jest poetą, prozaikiem, krytykiem, tłumaczem i laureatem wielu prestiżowych wyróżnień literackich - w tym Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury oraz Chińskiej Nagrody Literackiej Zhongkun. W tym roku znalazł się również w gronie 31 nominowanych do nagrody National Book Critics Circle, amerykańskiego stowarzyszenia krytyków literackich. To wyróżnienie dla najlepszych książek w języku angielskim, które ukazały się w USA. Jak sam mówi, na przyznanie mu literackiego Nobla patrzy z przymrużeniem oka i na pewno nie jest on jego celem w życiu. Adam Zagajewski będzie bohaterem, ale także i gościem lutowego Salonu Poezji w Teatrze im. A. Mickiewicza

Będzie to pierwsze literackie spotkanie poety i prozaika w Częstochowie. Ale nie pierwsza jego wizyta w naszym mieście. Niedawno był tu – w Miejskiej Galerii Sztuki - na wernisażu wystawy swojego przyjaciela z grupy WPROST Leszka Sobockiego. Wiersze Zagajewskiego znajdują szerokie grono odbiorców nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Niezwykle ceniony jest w Hiszpanii. Fragmenty jego wierszy są cytowane w różnych okolicznościach – mówi nam Magdalena Piekorz, dyrektor artystyczna częstochowskiego teatru. Właśnie z jej inicjatywy poeta przybywa do naszego miasta.

Piekorz poznała Zagajewskiego podczas tworzenia filmu dokumentalnego „Widok Krakowa”, produkowanego przez Małopolski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe w kooprodukcji z hiszpańskimi producentami. Hiszpanie zwrócili się do niej z propozycją zrobienia jednego z odcinków serii poświęconej literackim miastom w Europie. Przewodnikiem po Krakowie został zgodnie z życzeniem Hiszpanów – Adam Zagajewski. Poeta sam napisał narrację do filmu, a na jej podstawie Piekorz stworzyła scenariusz. Film jest osobistą podróżą artysty przez literacki Kraków, pojawia się w nim jego poezja oraz znani krakowscy twórcy. Kantora wspominają bracia Janiccy, Wisławę Szymborską Michał Rusinek, Czesława Miłosza Andrzej Franaszek, Stanisława Lema Tomasz Fijałkowski, a czasami bohaterowie sami zabierają głos, tak jak chociażby Ewa Lipska.

Film prezentowany był w ramach Festiwalu Miłosza oraz Festiwalu Konradowskiego w Krakowie. Teraz obejrzymy go również Częstochowie. Szalenie się cieszę, że będzie można ten dokument tutaj pokazać, bo trudno go było gdziekolwiek zobaczyć. Film jest jednak tylko dodatkiem do Salonu Poezji z udziałem gościa. Jestem przekonana, że sama obecność Pana Adama, obcowanie z jego twórczością, wierszami czy Krakowem będzie bardzo inspirujące – dodaje reżyserka.

Dyrektor artystyczna Teatru im. Adama Mickiewicza podkreśla również ważną rolę, jaką spełnia częstochowski Salon Poezji. W końcu teatr powinien nie tylko edukować poprzez kulturę sceniczną, ale również zarażać widzów teatralnych miłością do poezji czy kina – mówi.

23 lutego, na częstochowskiej scenie, nowe i starsze wiersze Adama Zagajewskiego zinterpretują Teresa Dzielska i Marek Ślosarski. Przeczyta je również sam poeta. Akompaniować im będą Michał Rorat (piano) i Łukasz Kluczniak (saksofon). Spotkanie poprowadzi Magdalena Piekorz.

Magda Fijołek