SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Piosenkarka Kasia Kowalska
2/2019

Pobierz PDF

JUBILEUSZ KASI KOWALSKIEJ

Kasia Kowalska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie muzycznej. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów ma w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród oraz ponad milion sprzedanych płyt. Zeszły rok był dla niej wyjątkowy. Przede wszystkim obchodziła jubileusz 25-lecia pracy artystycznej, a także wydała nowy album, na który fani czekali 10 lat. Jej występ 1 lutego w Filharmonii Częstochowskiej jest częścią jubileuszowej trasy koncertowej.

Kowalska, zanim nagrała swój pierwszy solowy album, śpiewała i nagrywała płyty w takich zespołach jak Human, Fatum, Hetman, Piersi czy Talking Pictures. Przełomowy dla jej kariery okazał się rok 1994, w którym to wystąpiła w Krakowie i Warszawie przed koncertami Boba Dylana, rozpoczęła wspólną trasę z Edytą Bartosiewicz i przede wszystkim wydała fonograficzny debiut „Gemini”. Krążek szybko pokrył się potrójną platyną i przyniósł jej nagrodę Fryderyka.Kolejne płyty to także „platynowe” sukcesy.

W 1995 r. ukazał się koncertowy album „Koncert inaczej”, a artystka zdobyła Nagrodę Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności podczas Festiwalu w Sopocie. Od tego momentu jej kariera nabrała wyjątkowego tempa, w 1996 r. wydała album „Czekając na...”, w 1997 r. wystąpiła u boku Marka Kondrata w filmie „Nocne graffiti” , a rok później pojawiła się jej płyta „Pełna obaw”. W tym okresie Kowalska stała się już prawdziwą rezydentką wszelkich list przebojów oraz zaczęła przyciągać do sal koncertowych tłumy fanów.

W latach 2000-2008 ukazały się jeszcze jej albumy „5”, „Antidotum”, „Samotna w wielkim mieście”, „Antepenultimate”, które zdobywały serca słuchaczy, uznanie krytyków i tak jak poprzednie, osiągnęły status platyny. Z kolei rok 2010 przyniósł bardzo dobrze przyjęty album z utworami Grzegorza Ciechowskiego „Moja Krew”. Zeszłoroczny krążek „Aya” to powrót po dłuższej przerwie, który udowadnia, że artystka nadal jest w doskonałej formie. Będzie można się o tym przekonać osobiście już 1 lutego w Filharmonii Częstochowskiej, gdzie zapowiada się piękne, mistyczne widowisko przepełnione emocjami, niezwykłą energią wokalistki i wieloma znanymi piosenkami, które Kasia Kowalska wylansowała na przestrzeni 25 lat swojej artystycznej kariery.

oprac. af